Video považuje prokuratura za klíčový důkaz. Jasně podle státního zastupitelství ukazuje, jak se u devátého pilíře přetrhl jeden ze svazků lan pokrytý betonem. Hned poté se k zemi řítí kusy mostovky z obou stran pilíře, který spadne jako poslední.

Mezi kusy padajícího mostu jsou na počátku patrné vozy s rozsvícenými světly - některé padají zároveň s mostovkou, dva se na chvíli vyhoupnou do vzduchu, protože v poslední chvíli vyjely po nakloněné konstrukci.

Zbytek Morandiho mostu v Janově

Zbytek Morandiho mostu v Janově

FOTO: Stefano Rellandini, Reuters

Někdejší provozovatel mostu, společnost Autostrade per l'Italia, v reakci uvedla, že podle jejích technických konzultantů video „příčinu zřícení neozřejmuje“ a „neukazuje všechny základní komponenty mostu“. Příčiny dále zjišťují techničtí konzultanti společnosti.

Minulý pátek byly odstřeleny zbývající dva pilíře konstrukce a odstartovalo budování nového. Stavbu vede místní rodák, architekt Renzo Piano, který se těší mezinárodnímu renomé.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Odstřel trosek pilířů mostu v Janově

Podle listu La Stampa by se nový most měl podobat lodi. Konstrukce z oceli má být v noci osvícena pomocí elektřiny ze solárních panelů. Piano pro své rodné město silniční stavbu navrhl zdarma. Změnit se má také prostor pod mostem. Plánuje se vznik zcela nové čtvrti.