Zdroje z rodiny potvrdily agentuře AFP, že systémy, které muže udržovaly při životě, se v pondělí začaly vypínat. Právník rodičů Jean Pailot to označil za ostudné.

Lékaři v nemocnici v Remeši sdělili, že pondělní rozhodnutí ukončit udržování muže naživu přišlo poté, co byla zamítnuta všechna odvolání.

Bez výživy do týdne zemře

Přestanou ho krmit pomocí trubičky a nebude dostávat ani vodu. Pacientovi se začala podávat silná sedativa, bez výživy by měl zůstat naživu několik dní, nejvýše týden.

Rachel Lambertová se svým synovcem Francoise u soudu ve Štrasburku

Rachel Lambertová se svým synovcem Francoisem u soudu ve Štrasburku.

FOTO: Vincent Kessler, Reuters

Evropský soud pro lidská práva už v roce 2015 podpořil verdikt francouzského soudu, že muž může být odpojen od přístrojů.

Ochrnutého Francouze mohou odpojit od přístrojů, rozhodl Evropský soud

Lékaři to však hned neudělali, jedním z důvodů byly obavy z únosu, navíc se řešila četná odvolání rodičů, která byla zamítnuta.

Lambert utrpěl při nehodě vážná zranění, zůstal kvadruplegikem. Dýchá sám, ale musí se krmit trubicí, přes kterou dostává i pít. Na podněty téměř nereaguje, jen občas otevírá oči. Po několika letech marné snahy zlepšit jeho stav lékaři v roce 2013 po dohodě s jeho ženou Rachel doporučili péči ukončit.

Ve Francii by v roce 2019 neměl nikdo umřít hladem a žízní.z dopisu rodičů Macronovi

Protože to však nebylo konzultováno se zbytkem rodiny, rozhořela se dlouhá právní bitva, kdy šest sourozenců bylo pro ukončení podpory, ale další dva sourozenci, stejně jako rodiče, devótní katolíci, trvali na pokračování péče.

I nyní se snaží postup lékařů zastavit, o víkendu se obrátili na prezidenta Emmanuela Macrona s dopisem, kde píšou: „Pokud nic neuděláte, Vincent Lambert zemře na dehydrataci v týdnu po 20. květnu. Ve Francii by v roce 2019 neměl nikdo umřít hladem a žízní.“