Hlavní obsah
Ochrnutý Francouz Vincent Lambert Foto: AFP PHOTO / COURTESY OF THE FAMILY, Profimedia.cz

Ochrnutého Francouze mohou odpojit od přístrojů, rozhodl Evropský soud

Osmatřicetiletý ochrnutý Francouz Vincent Lambert, který je už šest let připoután na nemocniční lůžko, může být odpojen od přístrojů udržujících ho při životě. Rozhodl o tom v pátek Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Přiklonil se tak na stranu lékařů i francouzské justice. Proti odpojení byla část Lambertovy rodiny.

Ochrnutý Francouz Vincent Lambert Foto: AFP PHOTO / COURTESY OF THE FAMILY, Profimedia.cz
Ochrnutého Francouze mohou odpojit od přístrojů, rozhodl Evropský soud

Agentura AFP připomněla, že verdikt soudu při Radě Evropy výrazně ovlivní debatu o podmínkách konce života lidí.

Podle lékařů je Lambertovo poranění mozku po havárii z roku 2008 nevratné. Leží ve vegetativním stavu v nemocnici v Remeši a své okolí údajně nevnímá, jeho zdravotní stav se navíc postupně zhoršuje.

Manželka ochrnutého Francouze Rachel Lambertová

Foto: Vincent Kessler, Reuters

Odpojení prosadila manželka

Lambertovo odpojení od přístrojů loni u francouzské justice prosadila jeho manželka za podpory lékařů a šesti z osmi pacientových sourozenců. Proti se ale postavili jeho silně katoličtí rodiče a zbylí dva sourozenci, kteří se obrátili s žádostí o pomoc na Evropský soud pro lidská práva. Podle nich není Lambert na konci svého života, ale pouze ochrnutý.

Matka Vincenta Lamberta Viviane Lambertová

Foto: Vincent Kessler, Reuters

Francouzský zákon z roku 2005 zakazuje aktivní eutanazii, ale umožňuje za určitých podmínek nechat zemřít člověka, jehož stav je podle lékařů beznadějný. Tuto možnost rozšiřuje a upřesňuje návrh nového zákona, který již schválili poslanci a brzy by ho měli odsouhlasit i senátoři. Vážně nemocní pacienti by například měli mít právo na udržování ve stálém spánku.

Právní reference ke konci života

Páteční verdikt štrasburského soudu bude nyní zkoumat 46 ostatních členských zemí Rady Evropy.

„Může se stát skutečnou právní referencí ke konci života v Evropě," domnívá se francouzský právník a specialista na lidská práva Nicolas Hervieu.

Rozhodnutí evropského soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků