Video ze setkání - které bylo podle Spiegelu zjevně zorganizováno jako léčka na politiky FPÖ - má dokumentovat setkání Stracheho a jeho důvěrníka, dnešního šéfa parlamentní frakce FPÖ Johanna Gudenuse, s údajnou neteří jistého ruského oligarchy v červenci 2017 na španělském ostrově Ibiza. Video zachycuje Stracheho, Gudenuse, jeho ženu, dalšího muže hovořícího německy a ženu, která na záznamu hovoří především rusky a anglicky.

Z videa vyplývá, že Strache nabízel veřejné zakázky rodině údajného ruského oligarchy, pokud jeho straně dopomůže k volebnímu úspěchu a FPÖ se dostane k vládní odpovědnosti.

Žena na záznamu říká, že chce v Rakousku investovat přibližně čtvrt miliardy eur (téměř 6,5 miliardy korun) a několikrát naznačila, že jde o černé peníze. Strache a Gudenus přesto v rozhovoru pokračovali kolem šesti hodin a hovořili o možnostech investování v Rakousku, uvedl Der Spiegel.

Údajná ruská investorka mimo jiné naznačila, že chce získat významný podíl v nejčtenějším rakouském listu Kronen Zeitung a poté prostřednictvím zpravodajství v listu podpořit FPÖ ve volební kampani, informoval deník Süddeutsche Zeitung.

„Pokud převezme Kronen Zeitung tři týdny před volbami a dostane nás na první místo, pak můžeme hovořit o čemkoli,” říká Strache. Není ale jasné, zda tuto nabídku považoval za reálnou, protože tak rychle se deník koupit nedá.

Strache ženě naznačil, že jí pomůže získat zakázky na výstavbu silnic, pokud ona pomůže k volebnímu úspěchu FPÖ. „Pak by měla založit firmu, jako je Strabag. Všechny státní zakázky, které teď dostává Strabag, pak bude dostávat ona,” říká na záznamu Strache ženě přes prostředníka.

Sporný systém financování strany

Strache a Gudenus kromě toho na záznamu zjevně popsali patrně ilegální systém financování strany. „Existuje pár velmi bohatých. Ti platí mezi 500 000 a půldruhým až dvěma miliony,” poznamenal Strache k finančním darům. Peníze však neplynou FPÖ, ale jistému spolku. „Jde o všeobecně prospěšný spolek, nemá se stranou nic společného. Nemusíš tak nic hlásit účetnímu dvoru,” dodal politik.

Oba rakouští politici podle německého časopisu na dotaz připustili, že se setkání ve vile na Ibize uskutečnilo. Strache v písemné odpovědi napsal, že šlo ale o „čistě soukromé“ setkání v „uvolněné, nenucené, dovolenkové náladě ovlivněné alkoholem“.

„V tomto rozhovoru jsem u všech témat vícekrát poukázal na příslušné zákonné předpisy a nezbytnost dodržení rakouského právního pořádku,” tvrdí Strache. To podle něj platí i pro zmiňované stranické dary a dary obecně prospěšným organizacím.

Rakouská vláda složila slib, na snímku kancléř Sebasatian Kurz a vicekancléř Heinz-Christian Strache (vpravo)

Po složení slibu rakouské vlády. Na snímku kancléř Sebasatian Kurz (vlevo) a vicekancléř Heinz-Christian Strache (vpravo)

FOTO: Leonhard Foeger, Reuters

Strache doplnil, že on ani FPÖ nezískali „nikdy jakékoli výhody”. „Kromě toho”, píše Strache v odpovědi, „tu byla kromě okolnosti, že se během večera vypilo hodně alkoholu, i velká jazyková bariéra“. Pro rakouskou pravicovou vládu to podle agentury DPA přesto znamená dosud největší problém.

Der Spiegel uvedl, že materiál byl časopisu a Süddeutsche Zeitung „přihrán”, ale z důvodu ochrany zdrojů neuvádí žádné údaje k jeho původu. Der Spiegel i Süddeutsche Zeitung si nechaly rozhodující pasáže přezkoumat expertem na zjišťování pravosti fotografií a digitálních záznamů.