„Od okamžiku, kdy nás zavolali, jsme nenabrali žádné zpoždění,” uvedl Plus. Hasiči podle něj u katedrály byli za méně než deset minut. Pokud by nezasáhli včas a v takovém počtu, oheň by podle Pluse zasáhl i dvě čelní věže gotického chrámu, které se mohly následně zbortit.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Francouzští hasiči zveřejnili nové záběry z hašení požáru katedrály Notre-Dame

„Je jasné, že kdybychom nebyli tak rychlí, dvě čelní věže by se zřítily, to můžu říct s jistotou,” uvedl také zástupce ředitele pařížských hasičů Philippe Demay.

Pařížský prokurátor Rémy Heitz v úterý potvrdil, že protipožární alarm hlásil anomálii už v 18:20, jenže příslušný pracovník žádný oheň nezaznamenal. Podle zdrojů listu Le Parisien se tak mohlo stát proto, že kvůli počítačové chybě alarm nahlásil špatný sektor. Ztraceny tak byly cenné minuty. Hlásič se nově rozezněl v 18:43, a to už byly vidět plameny v úrovni krovu.

Vnitřek katedrály Notre-Dame po ničivém ohni

Vnitřek katedrály Notre-Dame po ničivém ohni

FOTO: Philippe Wojazer, ČTK/AP

Celkem se boje s požárem, který trval devět hodin, účastnilo 600 hasičů. Nyní jich na místě zůstává šest desítek, kteří sledují požářiště a doprovázejí do katedrály odborníky.

Tři rozety, kruhová okna, která zdobí západní, severní a jižní stranu katedrály, jsou podle hasičů v dobrém stavu. Podle mluvčího Pluse však existuje nebezpečí, že nevydrží štíty, ve kterých rozety jsou, neboť je již nepodpírá krov. Hasiči prozatím sňali ze štítů nad rozetami sochy, aby je odlehčili.

Z věnce kaplí obklopujícího hlavní chrámovou loď hasiči také vynesli další umělecké předměty, které jsou podle nich rovněž v dobrém stavu.

Příčina vzniku požáru zůstává nejasná. Vyšetřovatelé ale předpokládají, že nešlo o úmysl.