Padesátník Caio Giulio Cesare Mussolini se narodil v Argentině a má za to, že ho spíše než příjmení reprezentují smysl pro povinnost, mezinárodní zkušenost a dvojice křestních jmen, která odkazují na římského císaře Julia Caesara.

V politice už působí dvě jeho sestřenice z druhého kolene: v Evropském parlamentu Giorgia Mussoliniová za stranu Vzhůru, Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a na římské radnici zase vystudovaná socioložka Rachele Mussoliniová.

O přízeň Čechů v eurovolbách bojuje 844 kandidátů

„Mussolinimu chce dát hlas každý,“ konstatoval tento bývalý důstojník námořnictva. Před tím, než se rozhodl kandidovat, pracoval na vedoucí pozici v italské letecké a zbrojní společnosti Finmeccanica. Přiznává, že se politiky nikdy aktivně neúčastnil, ale celý život ji náruživě sledoval.

„Fašismus zemřel s Benitem”

„V Evropském parlamentu budu každým svým činem a hlasem hájit národní zájem,“ prohlásil ve shodě s linií strany Bratři Itálie, která pro Itálii žádá více svrchovanosti.

Na otázku deníku Libero, zda by sebe definoval jako fašistu, odpověděl: „Fašismus zemřel s Benitem Mussolinim“. Zdůraznil, že se narodil až dlouho poté a fašistické období je nyní polem „studia historiků“, tedy uzavřená věc. Kdokoli se bojí návratu této ideologie, podle něj „vidí imaginární nepřátele“.

Co je a jak funguje Evropský parlament

„Sám vidím jiná nebezpečí: myšlenkovou policii, globalizaci, diktaturu politické korektnosti, nekontrolovanou migraci, malé finanční skupiny, co vše ovládají, a islámský extremismus,“ uzavřel.

Benito Mussolini vládl v Itálii v letech 1922 až 1943, kdy byl svržen. Itálii přivedl ke spojenectví s nacistickým Německem. V roce 1945 byl zavražděn italskými partyzány a jeho tělo bylo pověšeno hlavou dolů na náměstí v Miláně.