Americký prezident Donald Trump tlačí na evropské země, aby si své občany vzaly zpět vzhledem k plánovanému stažení amerických sil ze Sýrie a obavě, že by se poté radikálové dostali na svobodu a vrátili se do Evropy, aniž by je zachytily bezpečnostní úřady jednotlivých zemí.

Berlín se ale nachází před velkým bezpečnostním a právním problémem, uvedl Peter Neumann, ředitel Mezinárodního centra studií radikalismu (ICSR). Ti, kteří odešli bojovat za organizaci Islámský stát, by měli stanout před soudem a skončit ve vězení vzhledem ke zločinům, jichž se dopustili. To však není lehké.

V IS vyzývala k vraždění Američanů, teď chce zpět do USA. Trump jí to zatrhl

„Problémem je nejen zajištění důkazů jejich zločinů, ale také ověření jejich totožnosti,“ říká Neumann a připomíná, že lidé s německým občanstvím mají právo na návrat do své země.

Bojovník Islámského státu

Identita bojovníků by měla být jednoznačně ověřená

FOTO: Stringer, Reuters

Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) oznámil, že Němci, kteří bojovali v řadách IS, a jejich rodiny by se mohli vrátit pouze tehdy, pokud bude jejich identita jednoznačně ověřená a nebudou představovat nevypočitatelné bezpečnostní riziko. Ještě před návratem musí být podle ministra také jasné, zda nemají být stíháni v jiných zemích.

Chybí legislativa 

V kurdském vězení jsou podle Neumanna nejen ti, kteří utrpěli v Sýrii těžkou deziluzi, ale i tvrdé jádro islamistů, kteří bojovali do poslední chvíle a ještě více se radikalizovali. Upozorňuje německou politickou reprezentaci, že se musí urychleně připravit a přijmout novela trestního zákona podle vzoru Nizozemska. „To odsouhlasilo, že všichni státní příslušníci, kteří bojovali v organizaci Islámský stát mezi roky 2014 a 2017, jsou vedeni jako teroristé,“ uvádí Neumann.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Civilisté utíkají před boji o poslední baštu ISIS v Sýrii (Zdroj: Reuters)

Radí, aby přijímání navrátilců bylo postupné. „Mělo by se začít s přijetím těch osob, které jsou ochotné svědčit proti ostatním bojovníkům Islámského státu,“ tvrdí.

Řezníci Islámského státu se dovolávají lidských práv a chtějí do evropských vězení

Nutná je podle jeho názoru také příprava věznic, aby odsouzení džihádisté nemohli působit na další vězně. Současně by se měly urychleně vypracovat deradikalizační programy a programy zaměřené také zvlášť na ženy a děti bojovníků IS.

Bezpečnostní úřady se obávají neřízené návratové vlny. Už nyní mají tajné služby problém s monitorováním 770 islamistických radikálů, kteří žijí v Německu. Jen opatrně se hovoří o stovkách německých islamistů, kteří se vrátili ze Sýrie či Iráku kolem roku 2016.

Mladá Britka, která odešla k Islámskému státu a chce se vrátit, ztratí britské občanství

Zpráva Mezinárodního centra pro studium radikalizace univerzity King’s College London uvedla, že od dubna 2013 do června 2018 bojovalo v řadách organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku více než 41 tisíc cizinců, z nichž bylo přes šest tisíc ze západní Evropy. Nejvíce jich pocházelo z Francie, Německa, Velké Británie a Belgie.