Důl ČSM je součástí OKD, která od dubna letošního roku znovu patří státu. Češi podle Markowského „odvykli dramatičnosti války s přírodou v hornictví. To vede k tomu, co teď máme,” řekl zpravodajské televizi TVN24. A to prý přesto, že Češi i Poláci mají stejné předpisy, mechanismy práce i stejnou techniku.

Bývalý horník Zbigniew Kaczmarek, jehož devětadvacetiletý syn Patryk je jednou z obětí, obvinil z tragédie vedení dolu. „Je to zase vaše nějaké darebáctví, dáváte fólie na čidla. Zajímá vás jen uhlí, život je vám u prdele,” řekl pro deník Fakt.

Chybí sociální instinkt

Exnáměstek Markowski také řekl, že společnosti OKD chybí „sociální instinkt”. Podle něj nejsou záchranné akce transparentní, jako je tomu v Polsku. Uvedl, že polské hornictví je ještě postaveno na „zdravých zásadách”.

„Jsem překvapen nízkou úrovní informací z české strany. My jsme si v Polsku zvykli na určitá pravidla při záchranných pracích. Všechno je jasné, všichni všechno vědí, od premiéra až po posledního zaměstnance na dole,” řekl ještě ve čtvrtek večer Markowski.

ČTĚTE TAKÉ:
Metan v dole byl nejméně 4,5krát nad normou. Báňský úřad zjišťuje proč
V dole, kde vybuchl metan, pořád hoří. Těla mrtvých zůstávají pod zemí
Sněmovna uctila mrtvé horníky minutou ticha, poslanci organizují sbírku pro pozůstalé
Ve Stonavě zemřelo 12 Poláků a jeden Čech. Jeden horník bojuje o život

Zároveň dodal, že z geologického hlediska jde v dole ČSM o mimořádně komplikovanou těžbu. V Evropě jsou podle něj už jen dvě země, které těží uhlí i z dolů, kde se vyskytuje koncentrovaný metan, a to jsou Česko a Polsko,“ uvedl Markowski.

Polsko vyhlásí státní smutek

Polsko po čtvrtečním důlním neštěstí v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku vyhlásilo na neděli státní smutek. Oznámila to kancelář polského prezidenta Andrzeje Dudy.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Při výbuchu v dole ČSM Stonava zemřelo 13 horníků

Na místo neštěstí v pátek ráno dorazil polský premiér Mateusz Morawiecki, který také navštívil v nemocnici zraněné. Úřady v sousedním polském Slezsku zajistily pro rodiny obětí pomoc psychologa i dopravu do Karviné.

V dole pokračují záchranné práce, komplikuje je ale požár, českým záchranářům pomáhají i ti polští. V podzemí je až 200 stupňů Celsia. Záchranáři se pokoušejí prostor zatarasit, což by mělo trvat do neděle. Těla obětí budou vyzvednuta nejdříve po Novém roce.