„V benátských horách to vypadá jako po zemětřesení, tisíce hektarů lesa leží na zemi, jako by tam přejela obrovská motorová pila,“ uvedl guvernér benátského regionu Luca Zaia. Bez elektřiny je v této oblasti kolem 160 tisíc domácností.

Silný vichr řádil také v regionu Trentino v Jižním Tyrolsku. Silný vítr lámal stromy jako tyčinky. Zničené jsou lesy ve Val di Fiemme v Dolomitech, které jsou proslavené svým cenným smrkovým dřevem, které se používá k výrobě hudebních nástrojů.

Bouře Itálii zcela ochromila

Bouře Itálii zcela ochromila

FOTO: Profimedia.cz

„Jsme na kolenou,“ popsal Zaia situaci. Na vládu se obrátil s prosbou, aby postižení nemuseli platit daně a poplatky za energie, napsal deník La Stampa. Současně požádal banky, aby v postižených oblastech nyní od lidí, kteří přišli o vše, nevybíraly splátky hypoték a poskytovaly jim mimořádné půjčky.

Silné deště způsobily záplavy na Sicílii. Obzvláště postižená je severovýchodní provincie Belluno. V místě už několik dnů nejde elektrická energie, lidem dochází pitná voda. Kvůli sesuvům půdy jsou od vnějšího světa odříznuty mnohé vesnice.

Meteorologové ale nemají pro obyvatele dobré zprávy. V neděli se očekává další zhoršení počasí ve střední a jižní Itálii.

Italský úřad civilní ochrany označil poslední vlnu bouřek za „jednu z nejsložitějších meteorologických situací posledních šedesáti let”.