„Ozval se výbuch a všechna okna se rozbila. Potom začali kolem pobíhat ozbrojení lidé, otevírali dveře a na všechny křičeli,“ řekl serveru RT.com jeden z učitelů. Další svědci hovoří o intenzivní střelbě a pohybu maskovaných příslušníků bezpečnostních složek.

Úřady hovoří o jednom útočníkovi, který spáchal sebevraždu, dva svědci ale řekli RT.com, že střílelo víc maskovaných lidí.

Krom střelby útočník odpálil také bombu. „Byl to výbuch podomácku vyrobeného výbušného zařízení,” řekl zástupce velitele gardy Sergej Melikov. Podle listu Kommersant byla bomba plná šroubů a hřebíků.

Ozbrojené síly u školy v Kerči na Krymu

Ozbrojené síly u školy v Kerči na Krymu

FOTO: Handout, Reuters

Konflikt se spolužáky

Rosljakov, který měl útok spáchat, se prý také před spolužáky chlubil pokusy s výbušninami.

Kommersant uvedl, že pachatel před odpáleném bomby střílel z brokovnice po žácích i učitelích. Podle předběžných zjištění Rosljakov nebyl ve styku s extremisty, „ale k tragédii vedl obyčejný konflikt mezi žáky," napsal deník na svém webu.

Sanitky na místě výbuchu v kerčské škole

Sanitky na místě výbuchu v kerčské škole

FOTO: Kerch fm, ČTK/AP


Viděla jsem umřít kamarádku

Jedna z přeživších vylíčila, že vyvázla jen s obrovským štěstím. Byla ale svědkem vraždy svých spolužáků. „Moje kamarádka mi zemřela přímo před očima. Viděla jsem ji upadnout a prostě se přestala hýbat. Viděla jsem bezvládná těla kluků padat na zem a kolem se rozlévala krev,“ řekla RT.com. 

Výbuch prošetřují úřady jako teroristický čin, uvedl dříve mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Později úřady uvedly, že jej překvalifikovaly na masovou vraždu.