Júsif A. svůj podíl na vraždě od počátku popírá. Tvrdí, že se sporu, který vygradoval ubodáním Daniela Hilliga, neúčastnil. Podle svých slov stál několik metrů od skupinky. Jeho slova později potvrdil svědek. Mluvčí státního zastupitelství Ingrid Burkhardtová dodala, že na vražedné zbrani - noži, nebyla nalezena DNA Iráčana. Obě tyto skutečnosti přispěly podle Focusu k propuštění Iráčana z vazby.

Server připomíná, že propuštění z vazby neznamená, že by Iráčan nebyl podezřelý či proti němu bylo zastaveno trestní stíhání. Policie je přesvědčena, že existuje ještě jedna vražedná zbraň, které se podařilo pachatelům zbavit.

Burkhardtová uvedla, že stíhání syrského podezřelého je oprávněné. Existuje také několik svědectví, která hovoří o tom, že Daniela Hilliga pobodaly dvě osoby. Vzhledem k pokračujícímu pátrání po dalším podezřelém státní zastupitelství odmítlo sdělit podrobnosti.  

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti v Saské Kamenici

Dvaadvacetiletý Iráčan není rozhodně žádné neviňátko, připomíná agentura DPA. V uplynulých dvou letech byl opakovaně trestán. Byl odsouzen k pokutě za držení drog, dopravní přestupky, opilost, podvod, poškození věci.

My jsme národ, je nápis na transparetnu, který rozvinuli účastníci pátečního protestu v Chemnitzu.

My jsme národ, je nápis na transparentu, který rozvinuli účastníci protestu v Chemnitzu.

FOTO: Schmidt Hendrik, ČTK

Naposledy se soudu zodpovídal před rokem, tehdy byl obviněn z vážného ublížení na zdraví. Nakonec vyvázl s trestem v délce osmi měsíců, ale s dvouletým podmíněným odkladem. [celá zpráva]

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Při protestech v Saské Kamenici musela zasahovat policie

Júsif přišel do Německa v roce 2015. Jeho žádost o azyl byla zamítnuta a měl být deportován. Proti vyhoštění ale podal námitku a od té doby se jeho status řeší.

Demonstrace v Saské Kamenici. Přítomnost policistů byla znát

Demonstrace v Saské Kamenici. Přítomnost policistů byla znát

FOTO: Pavel Jaňurek, Novinky

Po smrti Daniela Hilliga vypukly ve městě nepokoje. Do ulic vyšly tisíce lidí vedených krajní pravicí i jejích oponentů. Protesty si vyžádaly několik zraněných.