"Celá Evropa je v situaci, kdy máme dohromady 22 miliónů uprchlíků a kdykoli hrozí riziko, že budou hledat cestu do Evropy," prohlásil Hahn.

Eurokomisař hovořil na dvoudenním setkání zástupců ELS, které končí v pátek. Podle agentury APA hovořilo vedení frakce o obsahových a neformálně také o personálních otázkách souvisejících s volbami do Evropského parlamentu plánovanými na příští květen.

Eurokomisař pro rozšíření Johanes Hahn

Eurokomisař pro rozšíření Johanes Hahn

FOTO: Profimedia.cz

Gigantické rozdíly v životní úrovni

Hahn se ve svém referátu k zahraničněpolitickým otázkám vyslovil pro to, aby EU "vyvážela" bezpečnost, protože ochrana jejích vnějších hranic začíná daleko před nimi. Jedním z důvodů migrace totiž je ten, že rozdíl mezi životní úrovní v Evropě a v zemích v jejím bezprostředním sousedství jsou "giganticky velké".

Komisař, který má na starosti také otázky dalšího rozšiřování EU, se pátek vyslovil pro přijetí všech šesti států západního Balkánu do Unie. Stabilita v regionu podle něj může být zaručena jen tehdy, pokud budou všechny tamní země členy EU.

Hahn vyzval k vyřešení všech dvoustranných sporů mezi zeměmi v oblasti před vstupem do EU. Vyzval například k podpoře kompromisního řešení sporu o název Makedonie, především pak k řešení sporu o Kosovo.