Hlavní obsah

Polsko chce mít na svém území trvale americkou tankovou divizi

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Varšava

Polsko nabídlo až dvě miliardy dolarů (téměř 44 miliard Kč) jako příspěvek k trvalému rozmístění amerických vojáků z tankové divize na svém území. Uvedl to server Onet.pl s odvoláním na dokumenty z polského ministerstva obrany, které vypracovali spolupracovníci předchozího ministra obrany Antoniho Macierewicze. Američtí vojáci by podle Varšavy měli být protiváhou k rostoucímu ohrožení ze strany Ruska.

Foto: Alex Švamberk, Novinky

Americký tank M1A2 Abrams v Polsku (archivní snímek)

Článek

Dokument podle serveru obsahuje i mapy s citlivými údaji o rozmístění budoucích základen, jakož i škol či nemocnic. Podle ministerstva byl již rozeslán americké vládě, Kongresu a předním analytickým střediskům, například Atlantic Council.

Rusko záměr Varšavy kritizovalo. „Postupná expanze vojenské struktury NATO k našim hranicím samozřejmě žádným způsobem neprospívá bezpečnosti a stabilitě na (evropském) kontinentu. Právě naopak, takové činy vedou k protiopatřením z ruské strany,” řekl v pondělí podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zveřejnění polského vyjednávacího postoje podle serveru Onet.pl vyvolalo v polské vládě kritiku, materiál nebyl konzultován ani s ministerstvem zahraničí, ani s prezidentskou kanceláří. „Je to vážná chyba, navíc učiněná těsně před důležitým rozhodováním o trvalé přítomnosti amerických jednotek v Polsku,” cituje server nejmenovaného úředníka.

O trvalou přítomnost amerických sil v Polsku usilují místní politici už dlouho. Až dosud ale žádné podrobnosti z jednání neunikly na veřejnost.

„Polsko se zavázalo přispět částkou 1,5 až 2 miliardy dolarů na pokrytí nákladů a usnadnění pobytu jedné americké tankové jednotky či odpovídajících sil v Polsku,” citoval server z dokumentu.

Tyto prostředky by se daly použít na stavbu a opravy infrastruktury, která by sloužila jak americkým vojákům, tak místním obcím. Ty by k tomuto účelu prý mohly použít i prostředky z Evropské unie.

V Polsku a Pobaltí již působí vojáci z USA a dalších zemí NATO, tyto jednotky vyslané k posílení východního křídla NATO však nejsou rozmístěny nastálo, nýbrž se střídají na základě rotace.

„Je to výraz bezradnosti nynějších šéfů ministerstva obrany. Tento typ diplomacie a zveřejňování informací, které by neměly být veřejné, zeslabují vyjednávací stanovisko naší země,” prohlásil opoziční poslanec Tomasz Siemoniak, který býval i ministrem obrany.

Připustil, že i dříve Poláci v jednáních s Američany ujišťovali o připravenosti nést část nákladů spjatých s pobytem spojeneckých vojsk, ale vyjednávalo se na vládní úrovni a detaily znala jen hrstka lidí. „Neplatí se vojákům, ale stavějí se základny, kasárna. Přítomnost amerických vojáků zvyšuje naši bezpečnost, a proto bychom měli nést s tím související náklady. Zveřejněný dokument ale vytváří špatný dojem, že si Polsko chce americkou přítomnost koupit,” řekl.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám