V březnové žádosti o vydání ji prý udělal španělský soudce Pablo Llarena, když nevydal na tři exministry národní zatykače. Soudce se hájil tím, že pouze potvrdil národní zatykač vydaný v listopadu jinou soudkyní, od níž v prosinci kauzu převzal. Takový postup ale podle belgické prokuratury není správný.

Lluis Puig Gordi a Meritxell Serretová jsou obviněni ze zneužití veřejných fondů.

Lluis Puig Gordi a Meritxell Serretová jsou obviněni ze zneužití veřejných fondů.

FOTO: Yves Herman, Reuters

Comín je obviněn ze vzpoury a zneužití veřejných fondů v souvislosti s loňským referendem o nezávislosti Katalánska, Puig a Serretová ze zneužití veřejných fondů. Trestných činů se měli dopustit jako členové katalánské vlády, kterou loni koncem října Madrid sesadil kvůli snahám o nezávislost autonomního regionu.

Všichni bývalí ministři utekli do Belgie loni spolu s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem, který nyní čeká na vydání v Německu, a exministryní Clarou Ponsatíovou, která čeká na rozhodnutí soudu ve Skotsku, kde pracuje na univerzitě.

Puigdemont verdikt přivítal. „Dobrá zpráva z Belgie! Gratuluji, kamarádi,” napsal na Twitteru.

Eurozatykač na uprchlé katalánské exministry vydala už loni v listopadu španělská soudkyně Carmen Lamelaová. Kauza ale posléze převzal Llarena, který eurozatykače v prosinci zrušil a znovu je vydal letos v březnu, když vyšetřování kauzy dokončil.