Ministerstvo DEDRA uvedlo, že při útoku bylo použito „velmi malé množství“ jedu novičok „v kapalné formě“. Dekontaminace se podle něj v následujících dnech provede pomocí louhu na celkem devíti místech. Jsou mezi nimi italská restaurace Zizzi, kde Skripalovi jedli, či hospoda Mill’s, kde si pak dali pivo.

Dekontaminován bude i Skripalův dům a z místa před nákupním střediskem Maltings, kde byli oba nalezeni, budou odstraněny kameny a tráva. Vybavení z místa pak nechají úřady spálit. Ze seznamu naopak vypadl náhrobek Skripalovy ženy, protože se oproti původním předpokladům ukázalo, že kontaminován není.

Experti v protichemických oblecích u stanu na místě otravy agenta Skripala

Experti v protichemických oblecích u stanu na místě otravy agenta Skripala

FOTO: Peter Nicholls, Reuters

Vrchní vědecký poradce ministerstva Ian Boyd řekl, že postup dekontaminace je „založen na nejlepších vědeckých důkazech“. Podílet se na něm bude 200 vojáků, potrvá několik měsíců a bude stát milióny liber.

„Naší hlavní prioritou je zajistit, že tato místa budou pro veřejnost bezpečná, a že tedy mohou být navrácena obyvatelům Salisbury, aby je mohli používat,“ dodal Boyd.

Zatímco Julija Skripalová byla z nemocnice v Salisbury propuštěna už na konci března, Skripal se zotavuje pomaleji. Jeho stav se podle posledních zpráv zlepšil a už není v ohrožení života. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Britská policie stále zajišťuje stopy na místě činu v Salisbury.

Britové tvrdí, že Skripalovy na počátku března otrávil kdosi nervově paralytickou látkou novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech v Sovětském svazu. Z útoku viní Rusko, Moskva to opakovaně odmítla. [celá zpráva]

Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka. Obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů.