Podle kanadského novináře žijícího na Slovensku Toma Nicholsona šlo o podezření, že italská mafie rozkrádá eurofondy a peníze posílá do Itálie. [celá zpráva]

„Jano pracoval na skupině, která měla pravděpodobně propojení na mafiánskou skupinu ’Ndrangheta z Kalábrie,“ řekl Nicholson. Zmíněná skupina obchoduje se zbraněmi, falšuje peníze a zboží. Známá je také vyděračstvím a lichvářstvím. Evropský policejní úřad Europol tuto skupinu zařadil mezi nejbohatší a nejmocnější zločinecké organizace na celém světě.

Slovenský premiér Robert Fico, za ním asistentka Mária Trošková

Slovenský premiér Robert Fico, za ním asistentka Mária Trošková.

FOTO: ČTK/AP

Video

Expirované video

Policie zasahuje na místě činu ve Veľké Mače, kde byl novinář se svou přítelkyní zavražděn.

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar v souvislosti s výše zmíněnými informacemi oznámil, že policie Troškovou vyslechne. Řekl to v rádiu Expres. Její výslech má souviset s informacemi o působení italské mafie na Slovensku.

Kanadský novinář žijící na Slovensku Tom Nicholson FOTO: Profimedia.cz

Italové na Vadalu vydali zatykač

Trošková v roce 2011 krátce pracovala pro bývalého majitele televize Markíza Pavla Ruska. „Pak se však seznámila s podnikatelem italského původu, který se věnoval solárním elektrárnám, a přešla k němu,“ řekl Rusko pro týdeník Plus 7 dní v roce 2016.

Předseda slovenské vlády Robert Fico (Smer)

Předseda slovenské vlády Robert Fico (Směr).

FOTO: Eric Vidal, Reuters

Podle SME šlo o zmíněného Vadalu, který na Slovensku podniká. „Jeho jméno bylo uvedeno v 32 firmách, z nichž deset se věnovalo byznysu s fotovoltaikou,“ uvedl SME.

Muž stejného jména a data narození se objevuje v zatykači italské policie. „’Ndrangheta využívala Vadalu k pomoci s přepravou zboží. Italská policie zachytila telefonáty mezi Vadalou a Francescem Zindatem, který byl regionálním šéfem skupiny. Italské soudy ho před dvěma lety poslaly do vězení. Stíhání Vadaly bylo pro nedostatek důkazů zastaveno,“ konstatoval list.

Ján Kuciak

Ján Kuciak

FOTO: Repro Aktuality.sk

Případem se zabývala tajná služba

Trošková byla od srpna 2011 do června 2012 společnicí a spolumajitelkou firmy GIA Management, kterou založili právě s Vadalou. V roce 2015 se majitelem firmy stal Pietro Catroppa, který od roku 2016 vlastní také firmu Prodest, v níž byl v minulosti společníkem bývalý poslanec slovenské vládní strany Směr – sociální demokracie Viliam Jasaň, současný šéf krizového managementu a bezpečnosti státu na úřadě slovenské vlády.

„Jasaň je také tajemníkem bezpečnostní rady státu, kde se projednávají tajné informace,“ upozornil deník SME. Trošková byla v roce 2014 poslaneckou asistentkou poslance Jasaně. Týdeník Plus 7 dní napsal, že je měl seznámit právě Vadala.

Firmu Prodest loni šest měsíců monitorovala Slovenská informační služba (SIS), když soud vydal povolení ke sledování telefonního čísla firmy. „Z jakého důvodu SIS Prodest sledovala, soud nezveřejnil, protože se jedná o utajovanou skutečnost,“ dodal list.

Fico, Trošková i Jasaň mlčí

Denník N v souvislosti s publikovanými informacemi požádal premiéra Roberta Fica o stanovisko, zda hlavní poradkyni Márii Troškovou a tajemníka bezpečnostní rady Viliama Jasaně odvolá z funkcí. Úřad vlády, Trošková ani Jasaň na otázky týkající se jejich propojení s podnikateli podezřelými z organizovaného zločinu na východním Slovensku zatím neodpověděli.