Osmatřicetiletá Boyaová na otázku soudce Pabla Llareny, zda měla mít deklarace katalánského parlamentu z 27. října o nezávislosti Katalánska jen „kosmetické” účinky, odpověděla záporně. Na rozdíl od řady svých kolegů, kteří před ní vypovídali před soudcem Llarenou, Boyaová neřekla, že účel deklarace byl jen symbolický.

Boyaovou, která byla loni v katalánském parlamentu šéfkou frakce radikální separatistické strany Kandidátka lidové jednoty (CUP), přišla před budovu soudu v Madridu podpořit stovka katalánských separatistů, kteří na ni volali „nejsi sama” a „ani krok zpět”. Nesli přitom volební urnu, jako připomínku říjnového referenda o nezávislosti, a mávali katalánskou vlajkou. Podporu Boyaové vyjádřil na Twitteru i současný předseda katalánského parlamentu Roger Torrent: „Dnes nás reprezentuješ všechny, svoboda a demokracie proti spirále represí.”

Soudce hledá důkazy

Boyaová patří do druhé skupiny z celkem třiceti katalánských politiků, na níž soudce Llarena rozšířil vyšetřování pro podezření ze vzpoury loni v prosinci. Jako základ pro případnou obžalobu má sloužit dokument nazvaný EnfoCATs, který španělská policie nalezla v září při domovní prohlídce tajemníka katalánského ministerstva hospodářství Josepa Marii Jového.

V dokumentu EnfoCATs je vytyčena strategie katalánského vedení, jak se nově zaměřit na proces vedoucí k nezávislosti, když Madrid neuznal právo Katalánska na referendum. Píše se v něm mimo jiné, že vláda se chce vzdát jednostranného vyhlášení nezávislosti Katalánska, aby dosáhla referenda ve shodě s Madridem. Soudce Llarena chce ale dokument podle médií použít jako důkaz organizované vzpoury.

Španělská prokuratura pro Boyaovou nepožadovala uvalení vazby podle španělských médií proto, že v jejím případě nehrozí opakování trestné činnosti ani útěk. Pro několik katalánských politiků, obviněných rovněž kvůli snahám o nezávislost, přitom prokuratura vazbu v předchozích měsících žádala. Čtyři z nich jsou už přes tři měsíce ve vazbě – exministři katalánské vlády Oriol Junqueras a Joaquim Forn a aktivisté Jordi Sánchez a Jordi Cuixart.