Na akci měl promluvit čelný představitel vládnoucí strany Fidesz, místopředseda parlamentu Sándor Lezsák. Organizátoři tvrdí, že si neuvědomili, že se vzpomínka měla konat v mezinárodní Den památky obětí holokaustu.

„Určitě jsme datum neurčili schválně na tento den. Nechceme vyvolávat napětí a není potřeba z toho dělat hysterickou mediální kampaň,“ uvedl jeden z organizátorů Zoltán Osztie.

Svaz židovských obcí v Maďarsku (MAZSIHISZ) upozornil, že případná vzpomínková akce na Horthyho v den výročí osvobození Osvětimi a účast Lezsáka na ní by byly urážkou všech maďarských obětí holokaustu. „Žádný představitel státu nesmí přispívat k budování Horthyho kultu,“ nechal se slyšet předseda MAZSIHISZ András Heisler.

Současně se pozastavil nad tím, že se vzpomínková akce ke 150. výročí Horthyho narození měla konat 27. ledna, když se přitom bývalý regent Maďarského království narodil v červnu.

Horthy stál v čele Maďarska v letech 1920 až 1944 a byl spojencem Adolfa Hitlera. Podepsal několik protižidovských zákonů a byl spojený s deportacemi maďarských Židů. Ve vyhlazovacích táborech třetí říše zemřelo na 600 tisíc maďarských Židů.