Werner Mauss díky svým přesvědčovacím schopnostem během více než tří desetiletí služby vlasti vyjednával s Hizballáhem, mafiány i politiky. Přezdívá se mu „muž s devíti prsty”, známý je také jako Richard Nelson, Claus Möllner a u politiků jako „007” nebo „Instituce M”.

Narodil se v roce 1940 v Essenu, nejprve se živil jako podomní prodejce a ještě před dovršením třicítky založil s manželkou detektivní agenturu, v níž se věnoval prokazování nevěry. Detektivní agentura však byla jen odrazovým můstkem.

Mauss začal brzy spolupracovat s policií. Nejprve na odhalování velkých krádeží, později organizovaného zločinu. Pracoval tak, že si získal důvěru svých cílů, předstíral, že je sám zločinec, a vymámil z nich plány příštích akcí.

Lovec mafiánských kmotrů

Mezi roky 1970 až 1996 se Mauss podílel na zatčení téměř každého významného mafiána v tehdejším Západním Německu. Ve svém životě německý Bond riskoval a dostával za to štědré odměny, které neváhal rychle utrácet. Kupoval si švýcarské hodinky, přepychová auta a pořídil si i vlastní letadlo – Cessnu 172 – s nímž přímo ze své luxusní rezidence odlétal na zahraniční mise.

Cessna 172

Cessna 172

FOTO: Profimedia.cz

Mauss si však také založil několik offshorových účtů, na které desítky miliónů ukládal a milióny také neváhal opět vybírat, napsal The Guardian. To, že peníze nedanil, Mauss vysvětluje tím, že šlo o prostředky ze zvláštního fondu západních tajných služeb a on je tedy ani danit neměl.

Tvrdí, že vlasti slouží dosud a je zapojen mimo jiné do boje s Islámským státem. V minulosti podle svých slov dokonce zachránil život papeži Benediktovi XVI., když ho chtěla otrávit italská mafie.

O své nevině nyní bude muset 77letý Mauss přesvědčit soudní tribunál. Pokud to nedokáže, může si na konci tohoto týdne vyslechnout trest ve výši šesti let a tří měsíců vězení.