Místní záchranářská organizace Equinac informovala o smutné události na své facebookové stránce. V příspěvku kritizovala skupinu turistů „posedlou fotografováním”.

„Člověk je nejiracionálnějším tvorem, který existuje. Mnozí lidé nedokážou být empatičtí k živé bytosti, která je vyděšená a vyhladovělá,“ napsali záchranáři.

Podle Equinacu se ke zvířeti, které ztratilo svoji matku, vrhly stovky lidí. Každý ho chtěl pohladit a vyfotit se s ním. Přihlížející plavčík prý ihned ztratil nervy a zavolal záchranu. Ta dorazila asi po patnácti minutách, zvíře už bylo bohužel mrtvé.

Děti mláděti zakrývaly dýchací otvor

Fotografie dokazují, že děti při hlazení malé delfíní samičky, která byla ještě závislá na mateřském mléce, nevědomky zakrývaly její dýchací otvor.

„Kytovci jsou velmi náchylní na stres, dav lidí mláděti delfína způsobil obrovský šok, který vyústil v kardiorespirační selhání. Neříkáme, že za smrt mohl primárně lidský faktor, lidé však měli ihned zavolat pomoc. Možná bychom zvíře nezachránili, ale aspoň bychom se o to pokusili,” dodala organizace Equinac.

Podobný případ se nestal poprvé. Minulý rok se na pláži v Argentině objevil ohrožený delfínovec laplatský, kterého tamní návštěvníci rovněž vytáhli z vody, aby se s ním mohli vyfotit. Nebohý tvor poté zahynul a lidé jej nechali ležet v písku. [celá zpráva]