„Mohu potvrdit, že ministr zahraničí (Sebastian) Kurz zakázal tureckému ministrovi hospodářství vstup do země,” citovala agentura Reuters prohlášení rakouské diplomacie.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Mluvčí rakouského ministerstva zahraničí dodal, že akce má být „velmi velká” a Zeybekciho cesta by představovala pro Rakousko ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti.

Rakousko učinilo podobné kroky jako Nizozemsko, které v pátek prohlásilo, že turecký vicepremiér Tugrul Türkeş není v zemi vítaný. Türkeş se chtěl spolu s krajany žijícími v Nizozemsku zúčastnit akce k připomínce loňského potlačení pokusu o státní převrat v Turecku.

Loni 15. července se část turecké armády pokusila svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, vláda ale povstání zmařila. Následovaly čistky v armádě, na úřadech či ve školách a Erdoganovo upevňování moci.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v Istanbulu zdraví své příznivce

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po referendu o změně ústavy v Istanbulu zdraví své příznivce.

FOTO: Murad Sezer, Reuters

Nizozemsko už na jaře před tureckým referendem o změně ústavy zakázalo vstup do země ministrovi zahraničí Mevlütovi Çavuşoğluovi [celá zpráva] a ministryni pro rodinu Fatmě Betül Sayan Kayové. [celá zpráva]

Vztahy mezi Ankarou a některými evropskými zeměmi jsou dlouhodobě vyhrocené, například Německo a Nizozemsko Turecko kritizují za politické změny a tvrdý postup při vyšetřování puče.

Turecko ze zosnování převratu obviňuje hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který dlouhodobě žije v USA. Gülen to odmítá a obviňuje Erdogana, že akci zorganizoval, aby si upevnil moc v Turecku. To se Erdoganovi v letošním referendu skutečně podařilo, neboť voliči se vyslovili pro prezidentský systém. [celá zpráva]