„Na tuto chvíli jsme čekali dlouho. Tento den se zapíše do ukrajinské historie jako den definitivního odtržení Ukrajiny od ruského impéria a návrat Ukrajinců do rodiny evropských národů,“ řekl Porošenko.

Podle Kisky je tento den obrovským svátkem pro Ukrajince i pro občany Evropské unie.

„Chci vás požádat, abyste nepřestávali ve svých reformách,“ řekl Kiska v reakci na fakt, že v neděli začalo platit rozhodnutí Evropské unie o zrušení vízové povinnosti pro občany Ukrajiny.

Na hranicích zavlály vlajky

Na hranicích zavlály vlajky. FOTO: Ivan Vilček

Po zavedení bezvízového styku nehlásila maďarská policie v neděli zvýšený provoz na maďarsko-ukrajinských hraničních přechodech.

„Provoz byl stejný jako jindy v neděli. Čekací doba se nezvýšila,“ uvedl server police.hu. Na přechodu Záhony–Čop ve směru do Maďarska byla čekací doba přibližně hodina.

První lidé cestující z Ukrajiny do EU bez víz

První lidé cestující z Ukrajiny do EU bez víz

FOTO: Ivan Villček, Právo

„Vzhledem k tomu, že bezvízový styk s největší pravděpodobností zvýší chuť Ukrajinců cestovat, Maďarsko předem rozšířilo kapacity hraničních přechodů s Ukrajinou. Připravujeme rovněž otevření nového přechodu mezi obcemi Nagyhódos a Velyka Palaď,“ uvedl na dotaz Práva tiskový odbor maďarského ministerstva vnitra.

Kdo chce pracovat, vízum mít musí
V schengenském prostoru včetně ČR platí volný pohyb osob
Ke vstupu do něj potřebují občané Ukrajiny biometrický pas
Pobyt během 180 dní nesmí přesáhnout 90 dnů
V žádné z unijních zemí nesmějí po tuto dobu pracovat

„Není vyloučeno, že někteří lidé budou využívat možnost tříměsíčního pobytu v zahraničí pro krátkodobý výdělek. Hodně tím ale riskují,“ řekl Právu Taras Kostjuk z Ukrajinského odborového svazu v ČR.

Upozornil, že zájemci o krátkodobé pobyty za účelem výdělku musí i nadále žádat o vízum. Pokud tak neučiní, riskují deportaci, zdůraznil. Navíc nemusí dostat žádnou mzdu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a slovenská hlava státu Andrej Kiska při slavnosti ke zrušení víz pro Ukrajince při cestách do EU.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a slovenská hlava státu Andrej Kiska při slavnosti ke zrušení víz pro Ukrajince při cestách do EU.

FOTO: Pool, Reuters

Na slovensko-ukrajinské hranici byl v neděli provoz o dvacet procent větší než před týdnem.