Úřad premiérky Mayové informace Guardianu popřel, v plánech na státní návštěvu prezidenta Trumpa ve Velké Británii prý k žádným změnám nedošlo. „Nehodláme komentovat spekulace o obsahu soukromých telefonických rozhovorů. Královna pozvala prezidenta Trumpa k návštěvě Velké Británie a v těchto plánech nejsou žádné změny," uvádí se v prohlášení.

Telefonát se měl uskutečnit někdy minulých týdnech, čas zdroj listu nespecifikoval, ale Mayovou prý Trumpovo prohlášení zaskočilo. Rozhovor by navíc vysvětloval, proč se o Trumpově návštěvě naplánované na letošek skoro vůbec nemluví.

Náštěva má být reciproční, Mayová byla první zahraniční politička, kterou Trump přijal v Bílém domě. Do Londýna ho pozvala sedm dní po jeho lednové inauguraci. Mluvila o pozvání na společné tiskové konferenci, kde řekla, že byla „potěšena, že prezident pozvání přijal“. [celá zpráva]

Mnoho vysokých britských diplomatů ale uvedlo, že pozvání bylo předčasné.

Most mezi USA a Evropou se drolí

Británie je tradičně blízkým spojencem USA. Dlouho sloužila také jako most mezi USA a Evropou, což se ale zkomplikovalo po loňském referendu, které rozhodlo o vystoupení Británie z EU. Trump navíc ještě před svým zvolením brexit podporoval.

Britské ministerstvo zahraničí také dalo najevo nespokojenost s tím, že se USA rozhodly odstoupit od klimatické dohody z Paříže, což prohloubilo propast mezi USA a Evropou. [celá zpráva]

Odpor mezi britskou veřejností nedávno vyvolal také Trumpův komentář k výzvě londýnského starosty Sadiqa Khana, aby se občané po útocích teroristů příliš neznepokojovali zvýšenou policejní přítomností v ulicích. Trump kritizoval Khana, že taková reakce je nedostatečná, načež Khan protestoval, že prezident jeho slova špatně pochopil. Trump mu nato vmetl, že je to „trapná výmluva”.