Depardon, který v Turecku žije už pět let, byl zadržen 8. května ve městě Hasankeyf ležícím v jihovýchodní provincii Batman, kde pracoval na reportáži pro časopis National Geographic. Následně byl převezen do přijímacího střediska ve městě Gaziantep u syrských hranic, které spravuje ředitelství pro migraci. Zde je od té doby zadržován navzdory rozhodnutí o vyhoštění, jež bylo vydáno 11. května.

Turecké úřady novináři vyčítají, že pracuje bez novinářského průkazu. Jeho žádost o obnovení průkazu byla neúspěšná, což může vést k vyhoštění, uvedl Depardonův obhájce Erol Onderoglu. Turci však Francouze obviňují i z podpory Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara i západní země považují za teroristickou organizaci. Podle Onderoglua by toto nařčení mohlo vyústit až do soudního procesu.

Úřady nereagují

Francouzský diplomatický zdroj AFP sdělil, že turecké úřady dosud na žádný z požadavků francouzské strany spojit se přímo s Depardonem nereagovaly.

V posledních měsících se pracovní podmínky zahraničních novinářů v Turecku zhoršují. Podle ochránců svobody tisku dochází k zatýkání, vyhošťování a administrativní šikaně.

Minulý měsíc byl v Turecku zatčen italský novinář Gabriele Del Grande, když na syrských hranicích připravoval reportáž o uprchlících. Po dvou týden zadržení byl vyhoštěn.