„Slyšel jsem čtyři rány a pak propukla totální panika. Všichni jsme začali utíkat. Nevěděli jsme, co se děje, ani kdo byl zraněný. Nemám ponětí, co se odehrávalo v hlavě člověku, který tohle udělal. Nemám slov,“ řekl stanici BFM osmnáctiletý svědek, který se představil jako Andreas.

Mladík střílel na lyceu Alexise de Tocquevilla, kde studoval. Server BBC s odkazem na policii napsal, že mohlo jít o šarvátku mezi dvěma studenty. Zprvu se v té souvislosti spekulovalo, že jeden člověk je na útěku, ačkoliv speciální zásahová jednotka RAID záhy útočníka zadržela. Pozdější zprávy uvedly, že policie už po nikom jiném nepátrá.

Škola byla evakuována

Škola byla evakuována

FOTO: Eric Gaillard, Reuters

Střední škola Alexise de Tocqueville v Grasse

Střední škola Alexise de Tocqueville v Grasse

FOTO: Eric Gaillard, Reuters

Vyšetřovatelé oznámili, že střelce, který měl dosud čistý trestní rejstřík, vyslýchá. Jeho motiv není znám, údajně ale neměl útok teroristické pozadí. Mladík, jehož identita nebyla prozrazena, však podle médií sledoval na internetu násilná videa a komentoval i loňský teroristický útok v nedaleké Nice, kde islamista v kamiónu zabil téměř 90 lidí.

Regionální představitel francouzských úřadů Christian Estrosi podle serveru Libération upřesnil, že mezi zraněnými je ředitel školy. Libération rovněž napsal, že mladík měl u sebe pušku, pistoli, revolver a dva granáty, i když není jasné, zda byly funkční a jestli nešlo o makety.

Příslušníci speciální zásahové jednotky RAID u školy v Grasse

Příslušníci speciální zásahové jednotky RAID u školy v Grasse

FOTO: Eric Gaillard, Reuters

Podle televize Sky News francouzské úřady prostřednictvím mobilní aplikace vydaly varování před hrozícím terorem a vyzvaly občany, aby nevycházeli ven. Škola byla evakuována a úřady před 14:30 hodin oznámily, že nehrozí další nebezpečí.

Grasse

Grasse

FOTO: Mapy.cz

Poplach bezpečnostních složek ve čtvrtek vyvolal také dopis s bombou zaslaný do pobočky Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Paříži. Jedna ze sekretářek byla zraněna, informovala AFP s odvoláním na policejní zdroje. Dopis přišel z Řecka a zřejmě ho poslali anarchisté, uvedl ministr veřejného pořádku Nikos Toskas. [celá zpráva]