Soud rozhodl o tom, že „viditelné nošení jakéhokoli politického, filozofického nebo náboženského symbolu“ se musí zakládat na vnitřních pravidlech zaměstnavatele, a pokud platí, že zaměstnavatel po svých pracovnících požaduje, aby se „oblékali neutrálně“, pak je to závazné.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Soudní dvůr rozhodoval v případech dvou muslimských žen z Belgie a Francie, které z práce propustili proto, že si odmítly sundat šátek.

V případě ženy z Belgie šlo o recepční pracující pro firmu G4S Secure Solutions, která svým zaměstnancům zapovídá okázalé nošení náboženských nebo politických symbolů. Francouzka zase pracovala pro technologickou firmu a na její muslimský šátek si stěžoval jeden z klientů.

Druhé propuštění může být diskriminační

V jejím případě soud upozornil, že pokud po ženě firma původně nepožadovala, aby svůj šátek odložila, a poměr s ní rozvázala na základě toho, že si stěžoval zákazník, pak by mohlo jít o diskriminaci.

„Ovšem v případě absence (zapovídajícího) pravidla, nemůže být ochota zaměstnavatele brát na zřetel přání zákazníka, aby mu už nebyly poskytovány služby prostřednictvím pracovníka, který nosí islámský šátek, považována za zaměstnaneckou povinnost, která by vylučovala diskriminaci,“ uvedl soud ve zdůvodnění.

Oděvy žen v muslimských zemích

Oděvy žen v muslimských zemích

FOTO: Novinky

Nejvyšší soudní dvůr svým verdiktem stanovil precedens. Zákazy a omezení oděvů muslimských žen jsou v posledních letech tématem zejména v Belgii, Francii, Nizozemsku či Švýcarsku a nově i v Německu. Především ve Francii a Belgii se na soudy obrátily desítky žen. Evropský soud rozhodl den před volbami v Nizozemsku, kde je obrácena pozornost na krajně pravicovou a protiislámskou Stranu pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse.