„Jel tam na obchodní schůzku, a když skončila, vydal se do muzea (Louvru pozn. red.). Měl se vrátit v sobotu,“ řekl Ridá Hamamí AFP. Jeho syn dlouhodobě žil v Saúdské Arábii, kde má těhotnou ženu a sedmiměsíčního syna.

„Je to prostý muž. Mohu vám ukázat fotky, na kterých nemá vousy,“ dodal ještě bývalý policista.

Samotný útočník mluvit odmítá. Po útoku utrpěl vážná zranění břicha a byl v kritickém stavu, nyní už je však mimo ohrožení života. Jeho stav se dokonce zlepšil natolik, že k němu lékaři už dvakrát pustili vyšetřovatele. Abdalláh Ridá Hamamí s nimi ale ani jednou nekomunikoval. [celá zpráva]

Vojenská hlídka u muzea Louvre v Paříži

Vojenská hlídka u muzea Louvre v Paříži

FOTO: Philippe Wojazer/File photo, Reuters

Před tím, než se dvěma mačetami zaútočil na vojenskou hlídku v Louvru, ale Ridá Hamamí napsal na Twitter několik vzkazů v arabštině. „Ve jménu Boha, za naše bratry v Sýrii a bojovníky po celém světě,“ stálo v jednom z nich. Podle svědků navíc při útoku křičel Alláhu akbar (Bůh je velký).

Pokoj za 6,5 tisíce na den

Do Francie Egypťan přicestoval legálně ze Saúdské Arábie 26. ledna a pronajal si hotelový pokoj za více než 240 euro (6500 korun) na den u Champs Elysées.

Podle vyšetřovatelů, na něž se odkazuje ČTK, dva dny po příletu v obchodě se zbraněmi u náměstí Bastille koupil dvě mačety za téměř 1000 eur (27 tisíc korun). Policie v jeho pokoji našla dalších asi 1000 eur v hotovosti, účty za mačety, předplacené telefonní karty a egyptský pas. Odletět z Paříže měl podle letenky 4. února.

BEZ KOMENTÁŘE: Policie po útoku evakuovala okolí muzea Louvre

 Policie po útoku evakuovala okolí muzea Louvre.

FOTO: Reuters

Z pasu vyplývá také to, že v letech 2015 a 2016 dostal turecké vízum. Francie se proto obrátila na Ankaru s žádostí o pomoc při vyšetřování. Útočníkovu identitu by ještě měly definitivně potvrdit testy DNA.

Francouzský prezident François Hollande hned v pátek označil incident za teroristický čin. [celá zpráva]

Další teroristický útok může ovlivnit blížící se francouzské prezidentské volby, protože strach z islámského teroru může přihrát další politické body kandidátce krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové. Ta už je nyní favoritkou prvního kola.