„Procházel jsem přes pasovou kontrolu a ta slečna mi říká: ‚Děláte si legraci? Váš pas už je od července prošlý!’ Vůbec jsem si to neuvědomil,“ řekl novinářům Valutov. „Řekla mi, abych počkal, tak jsem tam stál v obavách, jestli mi dovolí letět. Za pár minut mi řekli: ‚Neletíte nikam’,“ dodal.

Poté, co ho vrátili od pasové kontroly, odcestoval Valutov domů, načež ho známí začali bombardovat telefonáty, zda je naživu. „Našel jsem sám sebe na seznamu mrtvých. Plakal jsem, přiznám se. Mé přátele a příbuzné to šokovalo,“ řekl Valutov.

Letoun Tu-154 s registračním číslem RA-85572 na letišti u Moskvy na snímku z loňského ledna. Stroj se v neděli zřítil u Soči do Černého moře s 92 lidmi na palubě, většina z nich byli členové proslulého ruského armádního sboru Alexandrovci.

Letoun Tu-154 s registračním číslem RA-85572 na letišti u Moskvy na snímku z loňského ledna. Stroj se v neděli zřítil u Soči do Černého moře s 92 lidmi na palubě, většina z nich byli členové proslulého ruského armádního sboru Alexandrovci.

FOTO: Dmitry Petrochenko, ČTK/AP

Mistr Kalinka: Měl jsem jet také

Podobné štěstí jako on měl jeden z hlavních pěveckých sólistů souboru Vadim Ananějev známý jako Mistr Kalinka. Dostal ten den volno, protože jeho žena porodila jejich třetí dítě. [celá zpráva]

„Jsem v takovém rozpoložení, jako by mě někdo udeřil do hlavy. Jsem hlavně v šoku. Pořád tomu nevěřím,“ řekl Ananějev. „Vždyť je to nesmysl. Lidé říkají, že jsem se znovu narodil, že jsem měl štěstí. Možná. Nevím,“ dodal Mistr Kalinka s tím, že v plánu byl jen jeden velký koncert a několik menších vystoupení.

„Kdyby těch koncertů bylo víc, nenechal bych se uvolnit. Takže teď tu před vámi stojím, ale měl jsem jet,“ prohlásil.

Ruský letoun Tu-154 se v neděli zřítil do Černého moře s 92 lidmi na palubě. Alexandrovce přepravoval na vystoupení pro ruské vojáky nasazené v syrské občanské válce. Z moře zatím záchranáři vylovili deset mrtvých, nikoho živého nenašli.

Ruský prezident Vladimir Putin kondoloval pozůstalým a na pondělí 26. prosince vyhlásil státní smutek.