„Na Slovensku je poměrně velká nespokojenost se stavem demokracie. Až 40 procent lidí si myslí, že demokracie je špatná. A 43 procent lidí je toho názoru, že se demokracie za posledních pět let zhoršila," řekl ve čtvrtek novinářům ředitel Ineko Peter Goliaš. Na 40 procent Slováků navíc očekává „příchod silného vůdce".

S kvalitou demokracie je spokojeno pouze 26 procent Slováků. Za posledních pět let se kvalita demokracie zlepšila podle 18 procent respondentů. Na 35 procent Slováků by chtělo, aby jejich země vystoupila z Evropské unie.

Nespokojení kotlebovci 

Nejmenší spokojenost se současným stavem vyslovili sympatizanti krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Naopak pozitivně stav a vývoj demokracie na Slovensku hodnotí voliči dvou vládních stran Směr-sociální demokracie a Slovenské národní strany.

Podle čtyř pětin Slováků politici nepracují ve veřejném zájmu, ale ve vlastním zájmu nebo v zájmu spřízněných podnikatelů a neřeší problémy lidí.

Slovákům také vadí korupce, že nehospodárné nakládání s majetkem a penězi státu není trestáno, že si lidé nejsou před zákonem rovni a v zemi je slabá vymahatelnost práva. „Lidé, kteří jsou ochotni podpořit extremismus, jsou frustrovaní. Nespokojenost se zneužíváním moci žene lidi k extremismu,“ shrnul Goliaš.