„Boris zopakoval to, co už o amnestiích veřejně řekl, a mluvil o tom i během kampaně před referendem o Evropské unii. Cítí, že má morální odpovědnost za to, aby to (téma) zvedl, protože je to lidské,“ cituje britský list Johnsonova mluvčího. Ministr údajně věří, že by byla navíc amnestie ekonomicky výhodná.

Více o brexitu
Články:
Zchudneme a budeme muset zvýšit daně, varuje britský ministr financí
Británie by mohla uspořádat další referendum, navrhuje ministr
Cameron odchod z Evropské unie nespustí
Prosadili brexit, ale teď nevědí co dál, píší britská média
Britská velvyslankyně pro Novinky: Chceme mít s EU i s ČR pozitivní vztah
Referendum o brexitu není právně závazné, píše Guardian
Komentáře:
Brexit - predikce neexistují, jistější by byla i chobotnice – Alex Švamberk
Držme si klobouky, s brexitem pojedeme z kopce - Jiří Pehe
Brexit je protest a varování - Tomáš Reiner
Británie odchází, EU se nezhroutí, ale význam ztratí – Alex Švamberk

Johnson, zvolený za konzervativní stranu, navrhoval amnestii už v roce 2008, kdy se stal starostou Londýna. Od té doby o ní hovořil ještě několikrát. Nyní ji ale zmínil poprvé od referenda o brexitu, který prosazoval.

Britská premiérka Theresa Mayová se nicméně ještě jako ministryně vnitra nechala slyšet, že by to „nebyl dobrý signál“, a ve stejném duchu se ve středu pro The Telegraph vyjádřil i mluvčí ministerstva vnitra. „Neuvažujeme o amnestii pro ilegální imigranty a ani nebudeme,“ řekl.

Nejmenovaný ministr po zasedání vlády řekl deníku The Sun, že je Johnsonův návrh šílený. „Je to šílený nápad, který by běžné Brity rozběsnil. Soukromě říkám, že je to nejvíc proimigrantský ministr ve vládě,” prohlásil člen vlády, který si nepřál být jmenován.