Nejprve se k brexitu vyjádřil Blair v rozhovoru pro časopis New Statesman. Vyloučil svůj návrat do vysoké politiky, ale přiznal, že chce kvůli komplikovaným přípravám na vystoupení z EU, jež bude mít dalekosáhlé důsledky, do politiky víc mluvit.

Blair by si přál, aby byl brexit zastaven. Podle něj je rozhodnutí o něm chybou, respektive na ničem nic nemění, pokud bude chtít Británie zůstat na společném unijním trhu.

„Buď dostanete maximální přístup na jednotný trh, ale v takovém případě musíte přijmout podstatné množství pravidel týkající se migrace, plateb do rozpočtu nebo jurisdikce Evropského soudu. To si pak lidé mohou říct: No, počkat, proč potom odcházíme?“ poznamenal Blair a pokračoval: „Anebo jednotný trh opustíte a může přijít velké ekonomické trápení. Protože když to učiníte, tak nepochybně potrvá roky, možná celou dekádu, než se ekonomika restrukturuje“.

Bývalý britský premiér Tony Blair v Evropském parlamentu

Bývalý britský premiér Tony Blair

FOTO: Francois Lenoir, Reuters

Jednotný trh je základní mantrou

Podobně to vidí Blairův předchůdce v čele britské vlády John Major, který podle deníku The Times ve čtvrtek během soukromé večeře k 100. výročí nástupu Davida Lloyda George do čela vlády v Londýně prohlásil, že by měl pochopení pro případné druhé referendum o EU.

„Slýchám argument, že 48 procent lidí, kteří hlasovali pro setrvání, by neměli mluvit do toho, co bude. To nemohu přijmout. V demokracii nikdy neplatila tyranie většiny a neměla by platit obzvláště v naší demokracii,“ řekl také Major, podle něhož by do vyjednávání o brexitu jednoznačně měl mluvit parlament.

Major ovšem ve skutečnosti v nové referendum nevěří a smířil se s tím, že Británie Unii opustí. Přeje si však, aby zůstala Unii co nejblíže, především z ekonomických důvodů. Podle Majora je jednotný evropský trh „nejbohatším trhem, jaký kdy lidstvo vidělo“.

Britská konzervativní vláda uznala výsledek červnového referenda jako závazný a premiérka Theresa Mayová chce brexit spustit v březnu. Jestli termín dodrží, ale není jisté, protože soud rozhodl, že si musí parlamentem nechat odsouhlasit plán toho, co chce vyjednat, a odvolání bude soud vyšší instance teprve řešit.

Mluvčí Mayové v pátek myšlenku druhého referenda jasně odmítl. „Po celou dobu jasně říkáme, že lid Spojeného království dal vládě jasné instrukce, abychom z Evropské unie vystoupili,“ řekl deníku The Guardian.