Střety demonstrantů s vládními silami na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdanu) nepřežilo více než sto lidí. [celá zpráva]

Janukovyč po nich utekl do Ruska, nastoupila nová vláda, proti níž se na proruském východě Ukrajiny zvedl odpor ústící ve válku na Donbasu a ruský zábor Krymu.

Okolnosti střelby do lidí nejsou dodnes zcela objasněny, podle ministra Avakova ale důkazy jasně hovoří o tom, že zásah nařídil Janukovyčův kancléř Ljovočkin, který je dnes mediálním magnátem a poslancem.

„Proto by měl být Ljovočkin ve vězení, a ne v parlamentu,“ řekl ve středu Avakov na televizním kanálu 112, když otevíral novou služebnu v Luhanské oblasti.

Ljovočkina označili za autora rozehnání Majdanu i samotný exprezident Janukovyč, bývalý ministr zahraničí Vitalij Zacharčenko i někdejší šéf kyjevské policie Valerij Korjak.

V politice zůstal

Ljovočkin, který byl členem dnes už neexistující Janukovyčovy Strany regionů, je nyní členem Opozičního bloku. Ten sdružuje mnoho politiků ze zaniklé strany.

Současně je také spoluvlastníkem mediální společnosti GDF, ve které má pětinový podíl. Majoritu 80 procent drží Dmytro Firtaš. Oba jsou vyšetřováni kvůli podezření ze sponzorování tzv. terorismu, ve skutečnosti ruské propagandy, neboť údajně poskytli 100 miliónů dolarů ruskému Prvnímu kanálu za 29 procent akcií v televizní stanici Inter, jež je považována za proruskou. Údajně transakci povolil prezident Petro Porošenko výměnou za to, že Ljovočkin nebude kritizovat jeho vlastní stranu, ale jen Lidovou frontu bývalého premiéra Arsenije Jaceňuka.