„Chtěl bych zopakovat tak důrazně, jak jen to je možné, že interrupce je těžký hřích, protože ukončuje nevinný život. Stejně tak je ale možné a nutné říci, že není hříchu, který Boží milost nemůže odpustit, když shledá kajícné srdce snažící se žíti v souladu s Bohem,“ napsal duchovním a věřícím František.

V další části pak papež apeloval na kněze, aby byli průvodci, oporou a útěchou pro kajícníky, kteří se snaží dosáhnout smíření s Bohem.

„Uděluji nyní všem kněžím právo rozhřešit ty, kdo se dopustili hříchu uměle vyvolaného potratu,“ oznámil František. Až dosud směli odpuštění udílet pouze biskupové.

Rok milosrdenství skončil

Katolická církev dlouhodobě odsuzuje interrupce jako morální zlo. Papež František však loni ohlásil, že budou mít kněží z celého světa v rámci roku milosrdenství možnost potraty odpouštět.

Rok milosrdenství, což je období, kdy se hříšníkům od duchovních dostává zvláštního pochopení, začal 8. prosince 2015 a skončil v neděli. Od pondělí mají ale kněží z Františkova rozhodnutí tuto pravomoc i nadále a trvale.