Unie podle Sobotky nesmí zapomenout, že zemím dala evropskou perspektivu. "Oni se na vstup do EU připravují. Pokud máme uvažovat o nějaké trvalé stabilizaci západního Balkánu, tak abychom byli připraveni lépe na různé nerovnováhy a krize, tak je důležité, že jsou tu země západního Balkánu, které by měly být přijaty do EU," řekl.

Sobotka u příležitosti víkendového summitu zemí východní a střední Evropy s Čínou ve formátu 16+1 v Rize jednal vedle srbského předsedy vlády i s premiéry Chorvatska a Makedonie. Hovořil s nimi i o řešení migrační krize. "Všechny tři země ocenily aktivitu a pomoc ČR," řekl Sobotka.

Srbský premiér Aleksandar Vučič

Srbský premiér Aleksandar Vučič

FOTO: Darko Vojinovic, ČTK/AP

Do Srbska a Makedonie odjelo na konci října z Prahy 55 policistů. Kolegům v obou balkánských zemích pomáhají s migrační krizí. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého zkušenosti z podobných misí pomáhají české policii připravit se na bezpečnostní hrozby, kterým Evropa v současnosti čelí.

Vučiče v neděli Sobotka pozval na návštěvu do Česka, prioritou jednání bylo i posílení vztahů obou zemí a jejich občanů, informoval na Twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. V Srbsku aktuálně působí 15 českých policistů, předsedové vlád se bavili i o dalších možných formách české pomoci, dodal Ayrer.

Rozmrazování vztahů

Premiér na závěr své návštěvy Rigy uvedl, že summit 16+1 vnímá jako rozmrazování vztahů s Čínou. Bez „politického rámce“ by to však podle něj nešlo.

„Účast na summitu v Rize je součástí dlouhodobé politiky vlády, kdy se snažíme rozmrazit vztahy s Čínou a dostat se na úroveň dalších zemí EU, otevřít čínský trh. V uplynulých dvou letech se povedlo rozmrazit česko-čínské vztahy. Dostáváme se na úroveň Polska, Maďarska, Německa a dalších zemí, které v tomto smyslu spolupracují velmi pragmaticky. V tuto chvíli je prostor pro spolupráci otevřený,“ prohlásil Sobotka.