Slovenský deník Sme napsal, že hnutí ANO Andreje Babiše v krajských volbách v Česku vyhrálo, velkolepá tsunami to však nebyla. „Babiše a spol. nyní čekají složitá jednání, kde se zřejmě – kraj od kraje – ukáže snaha vyšachovat ANO z mocenských matrixů. Pokud ovšem krajské volby lze chápat jako generálku před parlamentními volbami, výsledkem je, že kopírují dlouhodobý trend, když má ANO navrch před sociálními demokraty a pravicová opozice propadla,“ konstatoval list.

Poražená ČSSD

Za hlavního poraženého v českých krajských volbách Sme označilo ČSSD premiéra Bohuslava Sobotky, která obhajovala 11 hejtmanských postů, ale dokázala zvítězit jen ve dvou krajích. „Pro Sobotku může být jen malou útěchou, že o post jihomoravského hejtmana přijde jeho stranický soupeř Michal Hašek, který se před třemi lety pokoušel po vítězných volbách předsedu svrhnout,“ poznamenal deník.

Slovenský Denník N rovněž konstatuje, že ČSSD ztratila sedm krajů. List Pravda uvedl, že voliči řekli jasné ano Babišovu hnutí ANO.

Německý Die Zeit citoval Babiše, že regionální volby jsou testem, před parlamentními, a zmínil, že už v minulých volbách hnutí s heslem ANO, bude líp skončilo druhé. Upozornil, že Babiš vlastní holding Agrofert s 250 společnostmi v 18 zemích, dvoje noviny a rozhlasovou stanici, přičemž připomíná, že kritici jej vidí jako českého Trumpa.

„Určitým způsobem je Andrej Babiš českou odpovědí na Donalda Trumpa, ovšem s tím rozdílem, že Babiš je aspoň částečně už u cíle,” napsal zpravodajský server Nachrichten.at. Stejně jako Trump slibuje předseda hnutí ANO, že bude řídit stát jako firmu a zatočí s korupcí. Firmy impéria českého miliardáře ale zároveň vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), napsal server.

Babiš míří k postu premiéra

Předseda hnutí ANO podle něj šikovně využil rozšířeného odporu českých voličů k politickému establishmentu. Překážkou vítězství ANO v krajských a senátních volbách nebylo ani to, že se hnutí podílí na vládě. Do jejího čela Babiš v příštím roce zřejmě zamíří, napsal web Nachrichten.at.

Že se Babiš po parlamentních volbách v příštím roce stane zřejmě předsedou české vlády, si myslí i švýcarský list Neue Zürcher Zeitung (NZZ). „Český Berlusconi”, jak Babiše nazývá kvůli údajné podobnosti s italským expremiérem, který v době své vlády vlastnil řadu médií, v krajských a senátních volbách „triumfoval”. ANO se tak podle NZZ vymklo tradici českých populistických stran, kterým účast ve vládě často škodí.

„Hořkou porážku” podle NZZ naopak utrpěla v krajských volbách ČSSD premiéra Sobotky. Vítězství ANO nad sociálními demokraty přisuzuje mimo jiné tomu, že se Babišovi daří nadále vystupovat jako „antipolitik” a ve vládě s „bezbarvým premiérem” udává tón.

I rakouský list Der Standard připomenul, že ČSSD obhajovala 11 ze třinácti postů hejtmanů a utrpěla přitom porážku. Noviny se domnívají, že porážka sociálních demokratů zvýší vnitrostranický tlak na premiéra Sobotku.

List si všímá také neúspěchu „protiislámského entomologa” Martina Konvičky v boji o senátorské křeslo stejně jako „extrémně nízké” volební účasti. Zmiňuje, že i když je v ČR málo migrantů, otázka migrace a kvót hrála ve volbách značnou roli.