Hlavní obsah
Martin Konvička Foto: Petr Hloušek, Právo

Martin Konvička

V českém vědeckém rybníčku se proslavil jako uznávaný entomolog, překladatel a spoluautor prvního komplexního atlasu výskytu současných i historických druhů motýlů na českém území. Do povědomí široké veřejnosti se však dostal svým lítým protiislámským bojem.

Martin Konvička Foto: Petr Hloušek, Právo
Martin Konvička

Martin Konvička se narodil 2. listopadu 1969 v Opavě a je potomkem českého otce a matky, která uprchla z Řecka v době řecké občanské války. Sám sebe označuje za ateistu.

Už jako student se silně vyhrazoval, když v době Sametové revoluce v roce 1989 působil mezi členy Stávkového výboru na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde vystudoval zoologii. Doktorský titul si později vysloužil na katedře zoologie Biologické fakulty Jihočeské univerzity (JČU). V roce 2008 si na své konto připsal i titul docenta pro obor zoologie.

Pro svou habilitační práci si zvolil téma „Denní motýli a efektivní ochrana přírody“, čímž se od 90. let zabývá v podstatě dodnes v Entomologickém ústavu AV ČR. Je autorem nebo spoluautorem mnoha odborných i populárních textů ve vědeckých časopisech a několika ucelených monografií nebo jejich částí.

Bojuje proti zásahům do Národního parku Šumava a účastnil se i protestů proti tamnímu kácení.

Protiislámský aktivista

Již v roce 2014, ale zejména pak v roce 2015, rostly obavy některých obyvatel z rozšiřování islámu v České republice, které vyvolaly především aktivity takzvaného Islámského státu, na klidu nepřidala ani Evropská migrační krize.

Právě v této době vstoupil Konvička do povědomí českých obyvatel, když často, veřejně a ne příliš vybíravě islám kritizoval. Jeho protiislámské zaměření však sahá mnohem dál. Facebookovou stránku Islám v České republice nechceme (IVČRN) spoluzakládal už v roce 2009. Počet fanoušků jeho stránky v roce 2016 přesáhl 163 tisíc, a tehdy ji Facebook zablokoval na popud několika stovek nahlášení z důvodu šíření nenávisti.

Zablokovaná stránka IVČRN

Foto: repro Facebook

S Facebookem se Konvička nespokojil a v červnu 2015 vzniklo hnutí Blok proti islámu (BPI), kterému Konvička předsedal.

Sám sebe nazývá „amatérským deislamizátorem“ a zastává názor, že by měl být islám právně postaven mimo zákon na úroveň nacismu, včetně zákazu jeho propagace a veřejného vyznávání. Jak by však chtěl „deislamizovat“ současné věřící? Hodlá jim popisovat škodlivost islámu. Pokud se podle Konvičky někdo hlásí k prorokovi, který učí zotročovat a zabíjet nevěřící, neměl by žít v České republice, je na místě vystěhovat jej ze země, a to i proti jeho vůli. Ať si prý věřící muslimové žijí v nějaké islámské zemi.

Názory na Konvičku se různí. Jedni jej respektují a považují za vlastence hájícího český národ, druzí jej nazývají extremistou a islamofobem, který informace zkresluje a ovlivňuje svými předsudky. Jihočeská univerzita se od jeho aktivit distancovala a označila je za jeho soukromou záležitost.

V rozhovoru pro internetovou televizi DVTV hovořil o svém dalším postupu poté, co vláda Bohuslava Sobotky nikterak nezareagovala na petici proti imigračním kvótám, kterou podepsalo na 180 tisíc lidí.

„Premiér Sobotka ignoroval jedno z největších vzepětí občanské společnosti a nejenže ho ignoroval, on se mu vysmál. My jsme žádali vládu, aby odmítla imigrantské kvóty a Bohouš Sobotků šalamounsky a ještě s takovým výsměchem to udělal tak, že kvóty sice odmítl, ale řekl, že těch běženců snad přijmeme ještě více, než po nás Evropská unie chtěla,“ posteskl si v pořadu Konvička.

Veřejné zasedání petičního výboru v Poslanecké sněmovně, kde byly odevzdány archy s podpisy proti Islámu v ČR. Na snímku Martin Konvička (první zprava).

Foto: Milan Malíček, Právo

„Islámská ideologie se v České republice teprve začíná prosazovat. A pokud ji chceme nějakým způsobem zastavit v zárodcích, tak potřebujeme omezit veřejné šíření a propagaci islámu. Potřebujeme normální opatření, které se dějí všude možně v západní Evropě - zákaz zahalování ve školách, zákaz veřejných modliteb, zákaz financování mešit ze zahraničí a důkladný dohled nad mešitami, aby nedocházelo k extremismu,“ sdělil v rozhovoru pro DVTV.

Vyjádřil se zde i k některým svým výrokům zveřejněným na Facebooku. Překvapivě některé z nich relativizoval a označil za „úlety“.

Zbavme příznivce islámu lidských práv

A jaké příspěvky zvedly ze židle mnoho a mnoho Konvičkových kritiků? „I za cenu překopání zákonů, zavření hranic, militarizace společnosti a ano, klidně i zbavování občanských práv těch 12-16 procent populace, která s islámem sympatizuje.“ Konvička uvedl, že tento výrok byl vytržený z kontextu a dodal, že podobný přístup je uplatňován i v případě komunistické a nacistické ideologie.

Oproti dalšímu výroku je však předešlý pouze „slabým odvarem“. „A jako vítězové voleb vás, milí muslimové, nameleme do masokostní moučky,“ zveřejnil Konvička a poté tento výrok sám označil za přehnaný.

Umírněnost mu však dlouho nevydržela: „Kdyby došlo k nejhoršímu, koncentráky pro muslimy NAŠTĚSTÍ budou, ne bohužel. Řekli si o to sami,“ napsal v jedné z diskuzí.

Část jiného diskuzního příspěvku citovala organizace Human Rights Watch. V té se vyjadřuje k potenciální válce s Islámským státem: „A znovu říkám: PLYN, vzteklinu je třeba tlumit všemi legitimními prostředky.“

O svých názorech se nebojí hovořit ne jen na sociálních sítích, ale i veřejně před stovkami očí. Účastnil se demonstrací 30. června v Praze, 28. října v Ostravě, 17. listopadu 2015 v Praze nebo 6. února tamtéž. Tvrdí, že nebojuje proti muslimům, ale proti islámu, který je pro něj „zrůdnou ideologií a úchylárnou”.

Martin Konvička při projevu na Hradčanském náměstí v Praze 6. února tohoto roku

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Na pódiu se Zemanem

A právě 17. listopadu 2015 se demonstrace svolané BPI na pražském Albertově nazvanou „na podporu názorů prezidenta republiky na imigraci a islám” zúčastnil i prezident Miloš Zeman, který svůj projev zahájil minutou ticha za oběti útoků v Paříži. Zeman se netají svým odmítavým přístupem k migračním kvótám, ani názory na islám jako takový.

V projevu, který následoval, kritizoval Zeman manipulaci a vymývání mozků na úkor vlastního názoru a poté se vyslovil proti nálepkování odpůrců islámu: „Opačný názor nesmí být ve skutečně svobodné společnosti umlčován a označován různými nálepkami nebo nadávkami jako je extremisté, xenofobové, islamofobové, rasisté, nebo fašisté,” dodal za potlesku davu.

Na Albertově se kromě mnoha Zemanových fanoušků sešli i jeho odpůrci. Svou nelibost s vystoupením prezidenta republiky na takovéto akci vyjádřili i někteří politici. „Nepřišlo mi vhodné ani šťastné, že prezident republiky stojí vedle pana Konvičky a vedle podobných lidí. Myslím, že to bylo za hranou,” komentoval Richard Brabec z ANO.

Ani podle ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) by se prezident země neměl spojovat s takovými lidmi, jako je Konvička. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) rozhořčené politiky trochu mírnil: „Já si myslím, že na jedné straně pan prezident neměl úplně perfektní společnost, na straně on odráží obavy našich spoluobčanů a to bere vážně i sociální demokracie.”

Miloš Zeman (vpravo) a Martin Konvička

Foto: Milan Malíček, Právo

Politická kariéra...a žaloba

V září 2015 přišlo politické hnutí Úsvit - Národní koalice s informací, že ve volbách do krajských zastupitelstev a do senátu v roce 2016, a poté ve volbách do Poslanecké sněmovny o rok později, bude kandidovat s Blokem proti islámu a právě Konvička bude mluvčím a volebním superlídrem uskupení. V lednu 2016 pak Konvička sdělil, že bude kandidovat jako jednička v krajských volbách v Jihočeském kraji.

18. listopadu 2015, tedy den po demonstraci na Albertově, obvinila Konvičku policie z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod právě na základě jeho příspěvků na sociální sítě.

V pátek 8. dubna 2016 byla na Konvičku Státním zastupitelstvím podána žaloba. Konvičkovi hrozí až tři roky vězení nebo alternativní trest. Hnutí Úsvit označuje podání žaloby za kriminalizaci.

„Úsvit s Blokem proti islámu považují obžalobu docenta Konvičky za pokračování politické kriminalizace,” uvedly oba subjekty v tiskovém prohlášení. Státní zástupce prý svými výroky o možném trestu překračuje své pravomoci.

Takový názor však jednoznačně odmítl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Premiér Sobotka (ČSSD) zase označil Blok proti islámu za xenofobní sektu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků