„Ukrajina nadále bude potřebovat silnou mezinárodní podporu v boji proti ruské agresi. Ale získání takové podpory je pro naše diplomaty kvůli různým objektivním a subjektivním faktorům stále obtížnější,” řekl Porošenko. Kyjev podle něj nemůže vyloučit hrozbu otevřené ruské invaze.

KOMENTÁŘ DNE:

Očima Saši Mitrofanova: ODS budoucím hegemonem? Dokáže i odpuzovat

Ukrajinu podle jejího prezidenta nadále ochromuje konflikt na východě země, která je pod kontrolou proruských separatistů. Ačkoli na Donbasu panuje příměří, stále jsou hlášeny případy jeho porušování. Z narušování klidu zbraní se vzájemně obviňují Kyjev, separatisté i Rusko.

Křehká rekonvalescence

Porošenko se věnoval také hospodářskému a politickému stavu země. Kyjev sice provádí reformy, někteří ukrajinští i západní politici ovšem jejich podobu kritizují jako nedostatečnou a přirovnávají je ke kosmetickým úpravám.

Od srpna měl například fungovat nový systém pro elektronická daňová přiznání státních úředníků. Porošenko poslancům řekl, že prozatímní nespuštění systému je čistě technický problém a že jeho politická vůle k tomuto protikorupčnímu opatření je nezměněná.

Ukrajinský prezident také vyjádřil obavu, že vnitřní politická nestabilita země může ohrozit první známky ekonomického uzdravování.