„Existují politická témata, která lze vidět, ale v určitém okamžiku je lidé neregistrují,“ uvedla kancléřka, která čelí rostoucí kritice kvůli své politice otevřené náruče pro běžence. Dodala, že Německo a další země EU příliš dlouho zavíraly oči nad příchodem uprchlíků a nereagovaly na jasné důkazy uprchlické krize.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

„V Německu jsme ignorovali oba problémy příliš dlouho a blokovali potřebu najít panevropské řešení,“ přiznala Merklová s tím, že „nemůže popřít“, že dlouhodobá německá politika otevřené náruče pro přistěhovalce přispěla k eskalaci krize.

Přiznala, že Německo chybovalo, když po desetiletí „odmítalo proporční distribuci uprchlíků“, neboť v rámci dublinského protokolu přesunulo odpovědnost za vyhnané lidi na země EU s námořní hranicí v krizových oblastech.

„Neřešili jsme problém správně,“ přiznala Merkelová a zdůraznila nedostatečnou ochranu vnější hranice Schengenského prostoru, kdy Německo nepodporovalo pohraniční úřad Frontex, který by zasahoval do práv členských zemí. „Tvrdili jsme, že si s problémem poradíme na našich letištích. To ale nefunguje,” prohlásila německá politička.

Změna je nutná

Podle ní je však Německo schopné přijmout velké množství uprchlíků, aniž by to na něm zanechalo vlivy: „Německo zůstane Německem se vším, co je nám drahé,“ řekla Merkelová, rovnou ale dodala: „Německo procházelo neustálou změnou od vzniku federace. Změna není nic špatného. Je to nutná součást života.“

Zkritizovala i vyjádření některých lidí k uprchlické krizi. „Je prostě nekorektní říkat, že terorismus přišel jen s uprchlíky. Měl tady myriády podob,“ připomíná.