"Nejde ale, aby některé země řekly, že u nich muslimy obecně nechtějí a že je jim jedno, jestli je to nutné z humanitárních důvodů, nebo ne," prohlásila Merkelová. Kancléřka je zastánkyní systému, v němž mají být migranti přerozdělováni do zemí EU podle stanovených kvót. Česko i ostatní země takzvané visegrádské čtyřky, tedy i Slovensko, PolskoMaďarsko, tento systém odmítají.

"Myslím, že musíme najít společné řešení a že podílet se na něm bude muset každý," odpověděla Merkelová na dotaz, zda věří, že systém kvót se nakonec bude realizovat.

"Uvidí se, jak budou vyváženy jednotlivé části (tohoto řešení)," dodala, což agentura AP interpretovala jako možnost, že by některé země přijaly méně migrantů výměnou za výraznější finanční příspěvek.

Zeman: Diskutovali jsme věcně a klidně

Kancléřka ve čtvrtek navštívila Českou republiku, kde si s českými politiky vyměnila i názory na nynější migrační krizi.

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1 prohlásil, že s Merkelovou diskutoval o migraci a přerozdělovacích kvótách věcně a klidně. Řekl jí prý, že když si někoho pozvete domů, neposíláte ho na oběd k sousedům. Na schůzce hájil názor, že nejlepším řešením uprchlické vlny je uzavření hranic Evropské unie.

Podle Zemana by byla nuda, kdyby se s kancléřkou ve všech závěrech shodoval. Merkelová to prý akceptovala.

Německý tisk pak její cestu po středoevropských zemích zhodnotil jako "nesplnitelnou misi", pokud jde o snahy o sblížení v otázce řešení migrační krize.

Německo patří mezi hlavní destinace nynější běženecké vlny, k čemuž přispěla i v poslední době kritizovaná vstřícná migrační politika německé vlády. Loni přišel do Německa asi milión uprchlíků, letos očekává spolkový úřad pro migraci maximálně 300 000 lidí.