Hlavní obsah

Evropa potřebuje téměř revoluci, burcoval Klaus na shromáždění v Německu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Schwerin
Aktualizováno

Evropa potřebuje zásadní změnu, téměř revoluci, jinak jí kvůli masové migraci hrozí zničení, je přesvědčen bývalý český prezident Václav Klaus. Na předvolební akci Alternativy pro Německo (AfD) v severoněmeckém Schwerinu v pondělí večer hovořil také o povstání mas. Alternativu pro Německo Klaus podpořil již poněkolikáté. Strana je přitom nově v podezření, že se odkazuje na Adolfa Hitlera.

Foto: Martin Weiser, ČTK

Exprezident Václav Klaus na mítinku v Meklenbursku-Předním Pomořansku

Článek

"Považuji to za čest, že mohu znovu promluvit na shromáždění během volební kampaně AfD," řekl na začátku svého asi dvacetiminutového vystoupení Klaus.

Činí tak prý s radostí, i když podle svých slov kvůli podpoře strany už přišel o možnost vystoupit na některých německých konferencích nebo univerzitách.

Hlavní část svého projevu přednášeného v němčině, který několikrát přerušil potlesk, věnoval český exprezident migraci, která je také ústředím tématem volební kampaně AfD.

Povstání podle španělského filozofa

Pokračování masové migrace jiných kultur a civilizací zničí Evropu i bez terorismu, myslí si Klaus. "Teď je jasné a evidentní - doufejme, že také pro vaši kancléřku - že dnešní vlna terorismu je nevyhnutelnou součástí masové migrace," prohlásil také Klaus před zhruba 150 příznivci AfD.

Merkelová nedávno odmítla, že by islamistický terorismus do Německa přinesli uprchlíci. Je podle ní fenoménem, s nímž má spolková republika problémy už mnoho let, nikoli od doby, kdy před rokem otevřela hranice pro statisíce zejména syrských uprchlíků. [celá zpráva]

Aby se starý kontinent vyhnul možnému zničení, je podle Klause potřeba zásadní a hluboké změny. Pro takovou širokou společenskou změnu je zapotřebí téměř revoluce, "něčeho podobného, co jsme museli udělat v listopadu 1989," uvedl exprezident v narážce na pád komunistických režimů ve střední a východní Evropě.

V tomto kontextu hovořil také o povstání mas, tak jak ho pojmenoval španělský filozof José Ortega y Gasset.

Odkazovali na Hitlera

AfD nově v Německu vyvolala poprask prostřednictvím jednoho z aut, které využívala v předvolební kampani. Poznávací značka vozu totiž otevřeně odkazuje k vůdci nacistického Německa Adolfu Hitlerovi, informoval server deníku Berliner Morgenpost, podle něhož přitom strana opakovaně tvrdí, že její členové nemají k nacismu či fašismu blízko.

Auto nese značku L-AH-1818 a jsou v ní tedy obsaženy Hitlerovy iniciály i dvojice čísel, která odkazují na jejich pořadí v abecedě. Stejné číslo opakovaně jako kód užívají neonacisté ve spolkové republice a v Německu se jím v tomto kontextu jasně rozumí přihlášení se k Hitlerovi.

Vůz byl o víkendu k vidění během volební kampaně strany v Grünau na okraji Berlína. AfD už kvůli značce kritizovala sociální demokracie i strana Levice.

Alternativa pro Německo v reakci uvedla, že se jasně distancuje od podobných kódů pravicové scény. "Stala se chyba," podotkla také strana, která zpočátku hovořila o štvavé kampani levice.

Reklama

Výběr článků

Načítám