„Byla jsem hloupá a o politiku se nezajímající nicka prostého původu. O holokaustu jsem nevěděla. Goebbelsovi ale nikdy neodpustím to, co světu udělal, a to, že zavraždil své nevinné děti,“ vyznává se Pomselová. Goebbels zastřelil 1. května 1945 svou ženu Magdu a následně i sebe poté, co otrávili svých šest dětí kyanidovými kapslemi.

Pomselová ho popsala jako odtažitého muže, který do posledních chvil zřejmě neznal ani její jméno. Jako člověka plného kontrastů, který se v mžiku proměnil z elegantního a noblesního muže v běsnícího křiklouna. „Byl to výborný herec,” říká Pomselová.

Osobní vinu ale nepociťuje: „Nepovažovala bych se za vinnou, pokud neobviníte celou německou populaci za to, že v konečném důsledku umožnila, aby vláda převzala kontrolu. Byli jsme to všichni, včetně mě“.

Nacismus jednoznačně odsuzuje: „Doba vzestupu nacionálního socialismu byla strašná, velmi neklidná. Všechno se rozpadalo“. Lidé ale podle ní šli za Hitlerem jako za vykupitelem. „Hitler byl kazatel a řekl lidem, že je zradila vlastní vláda i ostatní národy.“

Joseph Goebbels

Joseph Goebbels

FOTO: Profimedia.cz

Nabídku práce pro Goebbelse podle svých slov odmítnout nemohla, i kdyby nebyla vychována rodiči a tehdejší společností k naprosté poslušnosti.

„Nemohla jsem říct ne. Byla to povinnost, závazná služba. Tu práci jsem skutečně milovala, ráda jsem pracovala s ostatními milými a pečlivě vybranými ženami. Koupala jsem se v penězích. Jediný problém byl, že si nešlo nic koupit.“

Až do konce

Pomselová byla Goebbelsovi k ruce až do jeho smrti, takže zažila i sebevraždu Hitlera a jeho partnerky Evy Braunové (zemřeli 30. dubna 1945).

„Byla jsem v bunkru, když přišel Goebbelsův pobočník plukovník Schwägermann a prohlásil: Hitler spáchal sebevraždu. Všichni věděli, co to znamená, že válka končí a my ji prohráli. To bylo jasné všem. Vzpomínám si, že po delší době, kdy uběhl alespoň den a noc, přišel Schwägermann a oznámil: Goebbels spáchal sebevraždu. To nás zasáhlo ještě víc než ostatní špatné zprávy. A jeho žena také? Ano. A děti také.“

Alkohol a pytlíky na mouku

V té době už měla na práci jediné: obstarávat osazenstvu bunkru očekávajícímu příchod Sovětů alkohol. Pomselová připomněla, že Němci rozstříhali bílé pytlíky na mouku, s jejichž pomocí se Sovětům vzdali.

Goebbelsovu sekretářku čekalo pět let věznění v sovětském zajetí, pak nastoupila do veřejnoprávní stanice ARD, protože už před válkou pracovala v rozhlase. O dvě desítky let později odešla do důchodu. O svých zážitcích v okolí nacistických předáků se poprvé podělila až v roce 2011 v rozhovoru pro deník Bild.

Nacisté v koncentračních táborech zavraždili zhruba šest miliónů Židů. Celkový počet obětí nacistického vyvražďování etnických, náboženských či politických skupin se odhaduje na více než jedenáct miliónů lidí.