„Pojďme společně soustředit naše prostředky na Daeš (Islámský stát). Pojďme proti této teroristické organizaci bojovat společně tak, abychom ji mohli vymýtit tak rychle, jak jen to bude možné,“ prohlásil v rozhovoru pro televizi NTV turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Zdůraznil také, že Islámský stát je společným nepřítelem obou zemí, a že pokud nebude zničen, může se rozšířit do dalších zemí.

„Probereme všechny podrobnosti. Vždy jsme Rusko vyzývali, aby společně (s námi) podniklo operace proti Islámskému státu a tahle nabídka je stále na stole,“ řekl dále Çavuşoglu v Moskvě.

ČTĚTE TAKÉ
Sestřelené letadlo odpuštěno. Erdogan a Putin se v Petrohradě usmířili

Jednou z oblastí, které je podle něj potřeba projednat, je komunikace v reálném čase a spolupráce na úrovni zpravodajských služeb. To by mělo do budoucna zamezit podobným incidentům, jako bylo listopadové sestřelení ruského letadla. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Erdogan se v úterý usmířili.

Turecko, které je členem Severoatlantické aliance a má v NATO druhou nejsilnější armádu, bylo Západem dlouhodobě kritizováno za to, že v boji s Islámským státem nevyvíjí dostatečné úsilí.

Z turecké základny Incirlik nicméně startují bojové letouny koalice vedené Spojenými státy, jež pozice Islámského státu bombardují. Turecko navíc proti IS podniká vlastní útoky, byť v omezené míře. Po sestřelení ruského letadla se omezuje hlavně na dělostřelecké ostřelování pozic IS v blízkosti tureckých hranic.

Turecký ministr zahraničí ale ve středu přislíbil, že se do vojenské operace aktivně zapojí také turecké letectvo, neupřesnil však kdy.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu

FOTO: Ali Unal, ČTK/AP

Jablkem sváru mezi Tureckem a Ruskem nicméně zůstává vztah k režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Zatímco Moskva je jeho hlavní spojenec, Ankara aktivně podporuje ozbrojené povstalce. Navíc pro ni dosud byl odchod Asada z čela země klíčovou podmínkou pro řešení konliktu.

Turecko Asadův režim viní ze zabití stovek tisíc lidí, připomněla agentura AFP. To ale podle Çavuşogla není na překážku jednáním s Ruskem.

„Nemůžeme nechat stranou dialog s Ruskem jen kvůli tomu, že máme rozdílné postoje k Asadovi,” řekl ve čtvrtek šéf turecké diplomacie.