Premiér Yildirim upozornil, že nejprve udeřil sebevrah na parkovišti před letištní budovou: „Jeden se odpálil venku a zbylí dva využili zmatku, který vznikl při předchozí přestřelce, pronikli dovnitř a vyhodili se do vzduchu.“

Letištní kamery zachytily jednoho z útočníků, jak krátce před útokem poklidně přichází k letištní hale.

Navzdory teplému počasí měl na sobě bundu, jinak ale nepůsobil nijak zvláštně. Stejně tak si nikdo nevšiml ničeho neobvyklého u jeho komplice.

Muži procházeli halou a stříleli lidi okolo. Posléze se odpálili.

Hrdina celník

Jednoho útočníka předčasně zastavil příslušník stráže Umut Sakaroğlu a zastřelil ho. Atentátník padl na zem, ale ještě stačil odpálit výbušniny na svém těle. Sakaroğlu nepřežil.

První útočník se odpálil před letištní halou.

První útočník se odpálil před letištní halou.

FOTO: ČTK/AP

Jeho kolegové ho oslavují jako hrdinu. Jsou přesvědčeni, že kdyby nebylo jeho duchapřítomnosti, atentátník by dál procházel letištní halou, střílel by a obětí by bylo ještě více. „Výbuch nastal velmi blízko místa, kde čekají lidé,“ řekl jeden z nich listu Hürriyet.

Útok trval přes půl hodiny a je nejvražednějším útokem na letiště. [celá zpráva]

FOTO: Mapy.cz

Turecké úřady podezřívají Islámský stát, který se ale zatím k zodpovědnosti nepřihlásil. Podle tureckých médií policie v souvislosti s útokem zadržela 13 podezřelých. Tři z nich jsou cizinci.