Od reportéra Novinek z Londýna

V hospodě The Glass House v centru Londýna seděly v úterý večer dvě kamarádky nad vinným střikem. Bylo jim okolo 35 let. Pochválily si šaty, řekly si, jaké právě čtou knihy a pak se hovor stočil k jejich mužským protějškům.

„Kouká jenom na fotbal,“ postěžovala si jedna z nich na partnera.

„Zrovna jsme remizovali s nějakou zemí. Už nevím, co to bylo za zemi, ale to je jedno. Prý jsme remizovali proto, že jsme moc dobří a ten soupeř je hroznej, takže jsme nemohli hrát tak dobře, jak umíme. Chápeš to? A Wales porazil Rusko a poslal Rusy domů,“ rekapituluje.

Beckham i Ferdinand za Unii

Tím zapomenutelným soupeřem Anglie bylo Slovensko a o brexitu mezi těmi mladými ženami u vedlejšího stolu nepadlo ani slovo.

Přitom by se těžko hledaly celebrity, které se ještě k referendu a EU veřejně nevyjádřily. Zpěváci, herci, byznysmeni, politici, sportovci, ti současní i minulí, slavnější i méně známí.

Fotbalisty nevyjímaje, protože jen během úterního dne vyzval Brity k setrvání v EU David Beckham a následně i jeho bývalý spoluhráč z reprezentace Rio Ferdinand.

Ten třeba v novinovém sloupku vysvětlil, že jde o budoucnost dětí a přiznal se, že ve svých 37 letech půjde volit poprvé, protože situace je vážná.

„Je mi to jedno, budu hlasovat pro brexit. Chci, abychom si o všem rozhodovali sami a neřídili se podle diktátu z Bruselu. A taky bych vyměnil polovinu reprezentační sestavy, je to tragédie,“ říká 25letý nadšenec pro fotbal Steven žijící východně od Londýna.

Na dotaz, co jsou evropské instituce, odpovědět neumí. Ne že by to Ferdinand s Beckhamem uměli.

Články od reportéra Novinek z Londýna
Byli jsme i před EU. Chaos nechci. Britové rozhodují o EU
Hrozí Čechům v Británii odchod? Brexit může jejich životy zkomplikovat 
Brexit? V době fotbalového Eura téma spíš pro média
K euroskepticismu Britů přispěli i migranti z Česka
Spojuje nás toho víc, než rozděluje. V Londýně si připomněli zavražděnou poslankyni
Brexit dělí přátele a pojí protivníky
Šéfkomentátor Financial Times pro Novinky: Cameron doufal, že se bude jednat o nové unijní smlouvě