Přiznává, že bezpečnostní bariéru na hranicích Maďarska překonali za pomoci převaděčů, kteří bariéru prostřihli.

KOMENTÁŘ DNE:
 Když vám píše vlastní babička, že mrháte svým nadáním – Nad motivací dnešních studentů k učení se zamýšlí Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

„Když nás chytí, vrátí nás do Subotice nebo až do Bělehradu, ale my se nevzdáme. Do Iráku zpátky v žádném případě nechceme,“ dodává Muhammad a ostatní přikyvují.

Maďarsko loni vybudovalo na hranicích se Srbskem a Chorvatskem plot a jeho násilné překročení považuje za trestný čin. Zatčení a následné vyhoštění ze země i tak riskuje denně několik desítek migrantů.

Z Maďarska už je cesta volná

Skupina Afghánců míří ze Srbska přímo k tranzitní zóně, kterou maďarské úřady zřídily u hraničního přechodu Röszke. „Požádáme o azyl v Maďarsku a uvidíme. Slyšeli jsme, že pak je už cesta volná až do Německa,“ uvedl mladý Afghánec.

Migranti čekají na vstup do Maďarska. Času mají dost. Budou to zkoušet znovu a znovu.

Migranti čekají na vstup do Maďarska. Času mají dost. Budou to zkoušet znovu a znovu.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Mezi migranty se totiž rozšířila zpráva, že žadatele o azyl umisťuje Maďarsko do záchytných táborů s volným režimem. Jinak řečeno: mohou se volně pohybovat i mimo tábor. Řada z nich po několika dnech zmizí. Většinou zamíří přes zelenou hranici do Rakouska a dál do Německa.

Cesta z Homsu

Manželský pár právě dorazil k tranzitní zóně Horgoš-Röszke ze syrského města Homs. „Jsme na cestě několik týdnů. Nedokázali jsme se dostat před řecko-makedonskou hranici. Po zrušení tábora v řeckém Idomeni jsme se rozhodli pokračovat přes Bulharsko a Srbsko,“ vysvětluje Farah.

Spolu s manželkou se musejí vyzbrojit trpělivostí, protože při vstupu do Maďarska mají přednost rodiny s dětmi.

Úklidu v táboře se ujal i ten nejmenší.

Úklidu v táboře se ujal i ten nejmenší.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

V provizorním táboře za plotem na srbské straně se zdržuje asi 200 migrantů ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku a další přicházejí. Maďarsko však na tomto místě pouští jen 15 lidí denně.

Mnoho z dětí je nemocných a maďarská lékařka jim pomáhá přes bariéru. „Mám omezené možnosti, ale snažím se, jak to jen jde,“ říká doktorka Klára Temesváriová.

Sajád z Iráku už ztrácí trpělivost. „Už tady čekám dva týdny, než mě Maďaři zavolají, abych mohl požádat o azyl. Tady v táboře panují příšerné podmínky. Bydlíme v provizorních stanech a místo pořádné stravy nám dávají sušenky a rybí konzervy,“ líčí nespokojeně.

Pomoc přes plot. Lékařka Klára Temesváriová radí matce s nemocným dítětem.

Pomoc přes plot. Lékařka Klára Temesváriová radí matce s nemocným dítětem.

FOTO: Právo

Farmáři se (už zase) bojí o úrodu

„Loni to začínalo stejně. Objevovaly se malé a následně stále početnější skupiny migrantů. Místní farmáři přišli téměř o veškerou úrodu. Obáváme se, že situace se bude letos opakovat, a to by mělo pro zdejší farmáře katastrofální důsledky,“ upozorňuje István Bacskulin, bývalý starosta obce Horgoš.

Exstarosta se obává, že v důsledku malé propustnosti nedaleké tranzitní zóny bude v okolí obce víc migrantů. „Na srbské straně u tranzitní zóny vyrostl provizorní tábor, který se stále rozšiřuje,“ neskrývá obavy Bacskulin.

Maďarsko už ohlásilo, že zřídí novou tranzitní zónu u obce Ásotthalom, ale migranti se i tak budou shromažďovat na srbské straně.

Lidé z Horgoše se bojí, co přinesou další měsíce. „Nevidím to moc optimisticky. Bariéra na hranicích nic nevyřešila, spíše naopak,“ uvedl Károly, který právě vyjíždí na pole s traktorem.

„O úrodu se starám – jen abych měl také co sklízet,“ naznačuje rukou směrem k uprchlíkům.