„Je to významný den pro Černou Horu i pro alianci,” prohlásil po podpisu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ratifikační proces je podle něj zcela v rukou členských zemí. Připomněl, že při posledním rozšiřování trvala ratifikace přibližně rok. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nečeká, že by měl být v ČR ratifikační proces složitý. „Myslím, že to je úspěch Černé Hory, ukázka toho, že dokázala poměrně soustavně o členství usilovat,” komentoval přistoupení. Ocenil také, že politické reprezentaci se v Černé Hoře podařilo udržet poměrně vysokou podporu pro vstup do NATO.

Stoltenberg zdůraznil, že Černá Hora už přispívá k operacím NATO i EU a také se výrazně reformuje. Členství v alianci jí umožní vytvářet alianční politiku, přinese stabilitu a prosperitu na Balkán. „A je to jasný signál, že dveře do NATO zůstávají otevřené pro země, které sdílejí a podporují naše hodnoty,” řekl s tím, že čeká pokračování reforem v zemi.

Premiér Djukanović si je podle svých slov vědom, že dnešek je pro jeho zemi začátkem cesty a bude potřeba dál tvrdě pracovat na reformách v oblastech, jako je vláda práva či boj s korupcí a organizovaným zločinem: „Věřím, že dnešek je přesvědčivým důkazem, že Černá Hora se před deseti lety rozhodla dobře. Že si vybrala dobrou cestu rozvoje a tvrdě pracovala.”

Přistoupení Černé Hory k NATO bude prvním rozšířením Severoatlantické aliance od roku 2009, kdy do organizace vstoupily Albánie a Chorvatsko. Proti vstupu Černé hory do NATO má námitky Rusko. Představitelé NATO ale zdůrazňují, že podobné rozhodnutí je jen věcí té země, která chce do „otevřených dveří” aliance vstoupit. Zájem o členství má i Gruzie, Makedonie a Bosna a Hercegovina.