Prioritou Cameronovy vlády je ekonomika. Chce, aby země prosperovala, zaměřit se hodlá na nové technologie, plánuje ale také postavit milión nových domů.

Cameron a jeho vláda také předloží návrh zákona, který posílí pravomoci starostů, i návrh zákona, který by měl vést k účinnějšímu boji s obezitou u dětí. Přijít chce také se sérií opatření cílících na omezení zločinnosti a radikalismu.

Cameronův kabinet hodlá být nadále aktivní i na mezinárodním poli. Bude se zasazovat o stabilizaci situace v Sýrii i na Ukrajině. Neopomine ani problém globálního oteplování. Za šest týdnů se navíc v Británii uskuteční referendum o setrvání či vystoupení země z Evropské unie.

Příchod královny Alžběty II. a jejího manžela Philipa do Sněmovny lordů

Příchod královny Alžběty II. a jejího manžela Philipa do Sněmovny lordů

FOTO: Toby Melville, Reuters

Příchod členů britské vlády a poslanců dolní komory do Sněmovny lordů. Uprostřed vlevo je premiér David Cameron, vedle něj šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn.

Příchod členů britské vlády a poslanců dolní komory do Sněmovny lordů. Uprostřed vlevo je premiér David Cameron, vedle něj šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn.

FOTO: Stefan Wermuth, Reuters

Slavnostní ceremoniál je starý víc než pět století.
Přítomnost členů obou komor má být výrazem demokracie a jednoty všech tří složek britského parlamentního systému - královny, Dolní sněmovny a Sněmovny lordů.
Po projevu tradičně následuje pětidenní rozprava o programu letošní parlamentní sezóny.
Zdroj: ČTK