Všichni běženci by měli podle řeckých úřadů přístav opustit do konce týdne, protože Pireus se začne připravovat na start turistické sezóny, během níž bývá zcela vytížen.

V přístavu došlo v pondělí k dalším potyčkám mezi migranty, které zřejmě spustila hádka o mobilní telefon. Jeden muž byl se zraněním hlavy odvezen k ošetření do nemocnice.

Běženci v Pireu

Běženci v Pireu

FOTO: Alkis Konstantinidis, Reuters

Pireus je po Idomeni druhým největším improvizovaným táborem pro běžence, jichž v Řecku po březnovém uzavření hranic balkánských států uvízlo přes 50 000.

Také v Idomeni u makedonských hranic se snažila policie přesvědčit uprchlíky, aby se dobrovolně přestěhovali do jiných zařízení. Většina oslovených to ale odmítla. Minulý týden se to podařilo u 500 z nich, v táboře ale stále zůstává kolem 10 000 lidí.

Na konci března EU uzavřela dohodu s Tureckem, na základě které Atény mohou migranty, kteří se na řecké území dostali po 20. březnu a nezískají v zemi azyl, vracet zpět Ankaře. Za každého takto vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je ale strop 72 000 běženců.
V Turecku je v současnosti přes 2,5 miliónu syrských uprchlíků.