„Nechceme vytvářet ghetta,” zdůvodnil ministr tento krok. „Azylanti by se měli zdržovat tam, kde to uznáme za vhodné my jako stát, a ne tam, kde to uzná za vhodné uprchlík,” prohlásil de Maizière.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Právo nakázat azylantům místo pobytu by úřady podle ministra měly mít tak dlouho, dokud si nebudou běženci schopni zajistit vlastní živobytí.

Odborníci dlouhodobě varují, že žadatelé o azyl se budou chtít stěhovat do velkých měst, kde často žijí jejich příbuzní či členové jejich komunit a kde je rovněž snazší získat práci.

Nová pravidla chce de Maizière vypracovat spolu se spolkovou ministryní práce Andreou Nahlesovou (SPD). Změnu dosavadního zákona o integraci, která azylantům umožňuje získání povolení k trvalému pobytu po třech letech, by chtěl de Maizière předložit v květnu.

Koaliční partneři ministrovy Křesťanskodemokratické unie (CDU) návrh podpořili.

Do Německa v loňském roce přišlo asi 1,1 miliónu migrantů především z Blízkého východu a severní Afriky, kteří požádali nebo chtějí požádat o udělení azylu. Letos podle ministra de Maizièrea přišlo do země už dalších 100 tisíc lidí.