„Nechceme vytvářet ghetta,” zdůvodnil ministr tento krok. „Azylanti by se měli zdržovat tam, kde to uznáme za vhodné my jako stát, a ne tam, kde to uzná za vhodné uprchlík,” prohlásil de Maizière.

KOMENTÁŘE DNE:

Udělejte dítěti pořádnou svačinu do školy - Nad byrokracií, kterou musí řešit školy, se pozastavuje Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Očima Saši Mitrofanova: Pravda zvítězí. Až dokáže to co Lež

Právo nakázat azylantům místo pobytu by úřady podle ministra měly mít tak dlouho, dokud si nebudou běženci schopni zajistit vlastní živobytí.

Odborníci dlouhodobě varují, že žadatelé o azyl se budou chtít stěhovat do velkých měst, kde často žijí jejich příbuzní či členové jejich komunit a kde je rovněž snazší získat práci.

Nová pravidla chce de Maizière vypracovat spolu se spolkovou ministryní práce Andreou Nahlesovou (SPD). Změnu dosavadního zákona o integraci, která azylantům umožňuje získání povolení k trvalému pobytu po třech letech, by chtěl de Maizière předložit v květnu.

Koaliční partneři ministrovy Křesťanskodemokratické unie (CDU) návrh podpořili.

Do Německa v loňském roce přišlo asi 1,1 miliónu migrantů především z Blízkého východu a severní Afriky, kteří požádali nebo chtějí požádat o udělení azylu. Letos podle ministra de Maizièrea přišlo do země už dalších 100 tisíc lidí.