Denník N informoval, že na pondělním představení Divadelního souboru Jána Chaloupky byl šéf extremistické Lidové strany Naše Slovensko osobně přítomen a měl vydat příkaz na přerušení hry. Vagadayová líčila situaci tak, že najednou viděla gestikulaci nějaké ženy, která něco říkala nápovědě a ta následně hercům oznámila, že musí končit.

KOMENTÁŘ DNE:
Potíže Bannonovy nacionalistické internacionály - Vyhlídky na úspěch nacionalistů a populistů v Evropě komentuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Bizarní burka - Postoj současných evropských elit k islámu analyzuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

„Odešli jsme z jeviště. V tom šoku jsme nedokázali jinak zareagovat. Dnes nám přerušili představení, a co udělají zítra? Přišijí nám hvězdy?“ klade si otázku Vagadayová.

Sám si představení objednal

Zmíněná žena byla pracovnice odboru školství Kotlebova úřadu. Měla vyhrožovat, že pokud se představení nepřeruší, dá zatáhnout oponu. Představení Kováči srbského autora Miloše Nikoliče si přitom měl objednat právě Kotleba a hrálo se u příležitosti oceňování učitelů v Brezně.

Kotlebův úřad údajně už před představením žádal, aby herci vypustili z textu vulgární výrazy. „Pokud je v uměleckém textu slovo ku..a, nemůžu přece říkat panna Orleánská. To je absurdní a nepřijatelné,“ řekla Vagadayová.

Představitel hlavní role Július Obernauer říká, že podobný zásah nezažil ani za totality, když soubor hrál tehdy zakázaného Milana Kunderu. „Jsme v šoku. Odehráli jsme dvacet představení této hry na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a v České republice a nikomu to nevadilo. Všude jsme měli pozitivní ohlasy,“ uvedl.

Denník N požádal Kotlebův úřad o vysvětlení, ale odpověď zatím nedostal.